Reklama

Reklama

Najważniejsze wydarzenia w polskim Kościele w 2021 roku

Rok 2021 obfitował w ważne wydarzenia w Kościele katolickim w Polsce. Wśród nich należy wymienić między innymi decyzje Stolicy Apostolskiej ws. sygnalizowanych zaniedbań biskupów w sprawach nadużyć seksualnych niektórych księży czy wizytę ad limina Apostolorum biskupów w Rzymie. Co jeszcze ważnego i ciekawego wydarzyło się w polskim kościele w 2021 roku?

Uroczystymi wydarzeniami dla Kościoła katolickiego w Polsce były także beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w polskim Kościele w 2021 roku.

2021 w polskim Kościele. Styczeń - luty - marzec

4.01 - W Poliklinice Gemelli w Rzymie zmarł bp Antoni Stankiewicz. Był jednym z najwybitniejszych na świecie specjalistów prawa kanonicznego.

23.01 - Święcenia pierwszego ordynariusza eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego w Polsce ks. dr Arkadiusza Trochanowskiego odbyły się w katedrze greckokatolickiej w Olsztynie. Eparchię olsztyńsko-gdańską papież utworzył 25 listopada 2020 r. Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

25.01 - Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. 17 października ubiegłego roku papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

18.02 - Rzecznicy Kościołów chrześcijańskich zaapelowali o poszanowanie wspólnych wartości i dialog. "Niech tegoroczny Wielki Post - Czas Pasyjny otworzy nas na poszanowanie wspólnych wartości, których źródłem jest Ewangelia" wskazali.

22.03 - Prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki wydał oświadczenie ws. komunikatu Braci Konwentu św. Wojciecha we Wrocławiu z 7 marca 2021 roku oraz wywiadów, które ukazały się na temat "przerażających działań, których miał się dopuścić ojciec Paweł M". Zaznaczył, że zakon chce wyjaśnić sprawę o. Pawła M., który przed laty miał dopuszczać się wykorzystywania seksualnego i przemocy fizycznej wobec członków duszpasterstwa akademickiego we Wrocławiu.

Kościół w 2021 roku. Kwiecień - maj - czerwiec

14.04 - W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacji stanowiska przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Zaznaczono w nim, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny. Mimo to mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki.

12.05 - Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Mianował biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej sede vacante. Wyjaśniono, że "w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska - działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej".

31.05 - Bp Zbigniew Kiernikowski w związku z osiągnięciem 2 lipca br. wieku emerytalnego złożył na ręce papieża Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej.

7.06 - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zaapelował o złagodzenie obostrzeń w kościołach. "Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego - tak drastycznego - ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary" - pisał.

25.06 - Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Otrzymał także "zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski" oraz "nakaz finansowego uczestnictwa - z prywatnych środków - w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich"

Podsumowanie 2021 roku w Kościele. Lipiec - sierpień - wrzesień

8.07 - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wydał oświadczenie ws. szczepień przeciw COVID-19, w którym zaznaczył, że "Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się".

9.07 - metropolita katowicki abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora. Decyzje te miały związek z zakończeniem dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolska w celu zbadania zaniedbań dokonanych przez abpa Skworca jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

23.07 - Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że wina biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia - oskarżonego o molestowanie seksualne 15-latki - nie została udowodniona. W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie biskupa wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców.

13.08 - W wieku 78 lat zmarł arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej i wizytator apostolski w Medjugorie Henryk Hoser.

21.08 - Stolica Apostolska ukarała abp. Mariana Gołębiewskiego w związku z zaniedbaniami dotyczącymi pedofilii. Nakazała mu prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy, zakazała uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych kościelnych i świeckich oraz poleciła wpłatę na rzecz Fundacji św. Józefa.

4.09 - W Białymstoku odbył się ingres, czyli uroczyste wprowadzenie do archikatedry, nowego metropolity białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka. Zastąpił on na tym stanowisku arcybiskupa Tadeusza Wojdę, który został metropolitą gdańskim.

9.09 - W wieku 83 lat zmarł biskup Marian Duś - w latach 1986-2013 biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Pogrzeb biskupa seniora archidiecezji warszawskiej odbył się 14 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

12.09 - Papież Franciszek włączył do grona błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, oraz Elżbietę Czacką - fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

15.09 - Komisja złożona z niezależnych ekspertów, na której czele stanął Tomasz Terlikowski, zaprezentowała raport komisji dotyczący działalności dominikanina Pawła M. w duszpasterstwie we Wrocławiu w latach 1996-2000 oraz reakcji Instytucji Prowincji w jego sprawie.

23.09 - Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak. Uroczystości pogrzebowe bp. Janiaka odbyły się 29 września W kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Co wydarzyło się w Kościele w 2021 roku? Październik - listopad - grudzień

4.10 - Polscy biskupi rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum (łac. do progów Apostołów). Hierarchowie przybyli do Watykanu w czterech grupach, co tydzień kolejna. W programie pielgrzymki było spotkanie z papieżem Franciszkiem, wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej oraz msze święte w czterech bazylikach większych w Rzymie.

4.10 - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o pomoc humanitarną dla migrantów i uchodźców. Dzień później Caritas Polska poinformowała, że przekaże do kościołów na terenach przygranicznych objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej pakiety pomocowe przygotowane dla migrantów.

17.11 - W związku z napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej Caritas Polska postanowiła otworzyć w pobliżu granicy Namioty Nadziei będące zapleczem do pomocy, magazynem najpotrzebniejszych rzeczy, którymi można wesprzeć potrzebujących, np. odzieży, żywności, czy koców.

19.11 - Po obradach 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zwrócili się z apelem do rządzących, by "skutecznie broniąc bezpieczeństwa naszych granic, rodzin i domów, podjęli także trud dostrzeżenia będącego w prawdziwej potrzebie przybysza".

20.11 - W Katowicach odbyła się beatyfikacja ks. Jana Machy, śląskiego kapłana zamordowanego w 1942 roku przez hitlerowców.

12.12 - W wieku 86 lat zmarł w niedzielę doktor nauk teologicznych, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak. Pogrzeb abp. Nowaka odbył się 18 grudnia w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy