Reklama

Ks. Józef Kloch rezygnuje z funkcji rzecznika KEP

Po 12 latach pracy ks. Józef Kloch odchodzi z funkcji rzecznika prasowego Konferencji Episkopatu Polski. - Skończyła się moja kadencja, uważam, że spędziłem na tym stanowisku dużo czasu - skomentował swoje odejście Kloch.

Kloch dodał, że w czasie gdy był rzecznikiem zmieniali się papieże, przewodniczący Episkopatu Polski, sekretarze generalni KEP oraz prymas Polski. Zaznaczył, że sam podjął decyzję o odejściu, bo choć skończyła się jego 5-letnia kadencja to - zgodnie z regulaminem KEP liczba kadencji rzecznika jest nieograniczona.

Kloch wyjaśnił, że podjął decyzję o odejściu i skupieniu się na pracy wykładowcy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Poinformował, że będzie wykładał w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na tej uczelni.

Reklama

Kloch wyjaśnił PAP, że 5-letnia kadencja rzecznika została wprowadzona 5 lat temu, wraz z nowym regulaminem konferencji Episkopatu. Dodał, że wyboru nowego rzecznika biskupi dokonają podczas najbliższego zebrania plenarnego, które odbędzie się w połowie czerwca.

- Do tego czasu biskupi przedłużyli mi moją kadencję, będę więc jeszcze pełnił swoje obowiązki - poinformował. Na pytanie czy będzie kogoś polecał na swoje miejsce odpowiedział, że nie, bo muszą o tym zdecydować przewodniczący i sekretarz KEP.

Co było najtrudniejsze?

Pytany o to co było najtrudniejsze przez te 12 lat odpowiedział, że dyspozycyjność. - Trudno było być do dyspozycji 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę" - mówił. Dodał, że kiedy przyjmował tę funkcję miał też świadomość tego, że skończy się jego anonimowość.

- Mnóstwo się nauczyłem od dziennikarzy przez ten czas i cieszę się, że tym doświadczeniem będę się dzielić ze studentami - powiedział.

Ks. dr hab. Józef Kloch był rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski i dyrektorem Biura Prasowego KEP od 2003 r. Zastąpił na tym stanowisku o. Adama Schulza SJ.

Ks. Kloch jest kapłanem diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Był wikariuszem w parafiach w Ciężkowicach, Nowym Sączu, Paszynie i Bochni.

Jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1986 r. zajmuje się zastosowaniami technologii informacyjnych w Kościele. Doktoryzował się w 1995 r. na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Jest również twórcą pracowni komputerowej w tarnowskim seminarium duchownym, gdzie od 1991 r. prowadzi zajęcia z zastosowań informatyki.

Ks. Kloch jest współzałożycielem portalu opoka.org.pl - serwisu o tematyce religijnej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kloch

Reklama

Reklama

Reklama