Reklama

Reklama

Kościół: Państwo nadal ma naszą ziemię

​Kościół katolicki wskazuje, że państwo nadal ma ziemię odebraną mu przez komunistów. Według raportu "Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-2012" to 62 tysiące hektarów.

 Dokument zaprezentowano dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.  

Reklama

Jego autor ksiądz profesor Dariusz Walencik uważa, że raport demaskuje różne stereotypy. Jeden z nich mówi na przykład, że Kościół dostał więcej niż mu zabrano. W tym przypadku błędy były już w materiałach źródłowych. W jednym przypadku przestawienia przecinka spowodowało, że z faktycznie odzyskanych 7 hektarów 1336 metrów kwadratowych, na papierze powstało 71 tys. 366 hektarów - mówi ksiądz Walencik o jednym z błędów, jakie pojawiły się przy zwrocie ziemi Kościołowi. Kościelny raport nie przeszkodzi likwidacji Funduszu Kościelnego - zapowiada tymczasem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.  

"Jesteśmy wdzięczni że raport został tak rzetelnie przygotowany. Znajduje się tam dużo wątków historycznych, społecznych i ekonomicznych, które są przekrojem tego co działo się w relacjach państwo - Kościół" - powiedział IAR rzecznik resortu administracji Artur Koziołek. Strona kościelna zapowiada, że nie postawi postulatu, by wielkość odpisu podatkowego, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, była uzależniona od wartości podanych w raporcie. Kościelny dokument na temat dóbr zagarniętych przez państwo liczy ponad 400 stron.  

Ksiądz Dariusz Walencik dowodzi w nim także, że Fundusz Kościelny , który miał wspierać kościelną działalność służył do walki z nim. Chodzi między innymi o dotowanie z tych pieniędzy tak zwanych "księży patriotów".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje