Reklama

Reklama

Kościół obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Dziś kościół chrześcijański obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Popularne Zielone Świątki to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. - To urodziny Kościoła - mówi franciszkanin ojciec Leon Pokorski.

Ewangeliści opisują to tak, że na zgromadzonych przy Maryi w Wieczerniku apostołów Jezus Chrystus zesłał Ducha Świętego. Ten Duch pojawia się najpierw w postaci wiatru, a później ognistych języków. Jezus zapowiadał swoim uczniom, że po Swoim wniebowstąpieniu da im Ducha Świętego, który umocni pierwszą ze wspólnot chrześcijańskich.

- To dzięki Duchowi Świętemu chrześcijanie mogą w ogóle wierzyć - dodaje ojciec Leon Pokorski. Franciszkanin tłumaczy, że tak jak w codziennym życiu ludzie i przyroda potrzebują wody, aby żyć, tak samo w życiu duchowym potrzebujemy Ducha Świętego.

Reklama

Dzień zesłania Ducha Świętego jest świętem ruchomym. Przypada pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Chrystusa. Kończy on Okres Wielkanocny. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest obchodzona już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Najpierw świętowano ją razem z Wielkanocą.

Od czwartego wieku są to wydarzenia przeżywane oddzielnie. W początkach chrześcijaństwa to w uroczystość Zesłania Ducha Świętego udzielano chrztu tym, którzy z jakichś powodów nie mogli być ochrzczeni na Wielkanoc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje