Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Dla katolików to trzy najważniejsze dni w roku. W tym czasie wierni wspominają: ustanowienie mszy świętej, mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
Dziś Wielki Czwartek. Dzień poświęcony sakramentom: Eucharystii i Kapłaństwa. Rano w katedrze sprawowana jest Msza święta Krzyżma. W jej trakcie święci się oleje używane potem między innymi przy chrztach i poświęceniu kościoła - mówi kardynał Kazimierz Nycz.
Metropolita przypomina również, że w trakcie tej modlitwy kapłani odnowią swoje przyrzeczenia składane podczas święceń.
Z kolei wieczorem w każdej parafii odprawiana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. W jej trakcie upamiętnia się i na nowo przeżywa Ostatnią Wieczerzę. Wspomina się też ustanowienie kapłaństwa.
To wtedy też duchowni myją stopy dwunastu mężczyznom. Ten gest, to nawiązanie do Jezusa, który w Wieczerniku obmył stopy apostołom. W ten sposób pokazał," że On, Najwyższy Kapłan, służy ludziom", wyjaśnia kardynał.
Po tej mszy świętej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej Kaplicy Adoracji. To symbol modlitwy Chrystusa w Ogrójcu. W kościołach gasną wtedy wieczne lampki, palące się w ciągu roku przy tabernakulum.