Reklama

Reklama

Kościół katolicki obchodzi dzisiaj Boże Ciało

23 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana powszechnie Bożym Ciałem. Święto jest obchodzone w Kościele katolickim w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej.

W uroczystość Bożego Ciała wierni szczególnie wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.

Uroczystości Bożego Ciała w Watykanie rozpocznie o godzinie 19. msza święta na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie, a po niej papież Benedykt XVI poprowadzi tradycyjną procesję do bazyliki Matki Bożej Większej.

W Polsce święto jest obchodzone od 1320 roku. Procesje z Najświętszym Sakramentem zostały wprowadzone później, w naszym kraju - około 15. wieku. W Kościele unickim Boże Ciało obchodzi się od 1720 roku. Historia uroczystości Bożego Ciała sięga średniowiecza. Została ustanowiona przez papieża Urbana IV w 1264 roku pod wpływem objawień błogosławionej Julianny z Cornillon.

Reklama

Od czasów rozbiorów uroczyste procesje Bożego Ciała łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych. W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet - nakazały organizować konkurencyjne zabawy ludowe dla wojska i młodzieży. Po zmianach ustrojowych 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie, obok Prymasa Polski, biorą udział członkowie najwyższych władz państwowych.

Procesje z Najświętszym Sakramentem podczas Bożego Ciała odbywają się w Kościołach lokalnych we wszystkich regionach świata. Są nie tylko wyrazem ludowej pobożności, lecz przede wszystkim wyznaniem wiary jej uczestników w tajemnicę eucharystii. Taka też była intencja błogosławionej Julianny z Mont Cornillon w pobliżu Liége, która ponad 700 lat temu miała widzenia jaśniejącej tarczy z ciemną plamą. Zinterpretowano to jako znak, że w kalendarzu liturgicznym brakuje specjalnego dnia, w którym można by czcić Najświętszy Sakrament. Niektórzy teologowie średniowieczni kwestionowali obecność Chrystusa w eucharystii, uważając ją jedynie za symbol. W odpowiedzi biskup Robert w 1246 roku ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla diecezji w Liege. 18 lat później, w 1264 roku, papież Urban IV wprowadził ją w całym Kościele.

Ulicami przejdą procesje

Nauczanie błogosławionego Jana Pawła II będzie rematem refleksji podczas tegorocznej procesji Bożego Ciała w Krakowie. Procesję poprowadzi metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się tu o godzinie 9.00 Mszą świętą sprawowaną na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po czym procesja przejdzie z wawelskiego wzgórza na Rynek Główny, gdzie - o godzinie 12.30 - zostanie odprawiona jeszcze jedna msza święta.

Tegoroczne procesje Bożego Ciała w Archidiecezji Krakowskiej mają być - podobnie jak majowe uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika - kolejnym etapem dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji Jana Pawła II, za świętość jego życia i apostolskiej posługi, której byliśmy świadkami.

Centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie rozpocznie się, tradycyjnie, mszą świętą koncelebrowaną w kościele Świętego Krzyża Krakowskim Przedmieściu o godzinie 10.00. Procesję poprowadzi metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Wierni przejdą Krakowskim Przedmieściem, Królewską, przez Plac Piłsudskiego pod kościół świętej Anny, gdzie kardynał Nycz wygłosi kazanie.

Także centralną procesję Bożego Ciała Archidiecezji Warszawsko-Praskiej rozpocznie msza święta o godzinie 10.00. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Henryk Hoser. Później wierni przejdą po terenie parafii wzdłuż Alei Solidarności, a następnie ulicami Jagiellońską, Kłopotowskiego i Sierakowskiego pod katedrę, gdzie arcybiskup Hoser wygłosi homilię.

Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk poprowadzi procesję Bożego Ciała ulicami Gniezna. Procesja rozpocznie się mszą święta i godz. 10.00 w miejscowej bazylice, a zakończy homilią prymasa przy kościele garnizonowym.

Dowiedz się więcej na temat: Boże Ciało

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje