Reklama

Reklama

Kościół anglikański będzie miał biskupów-kobiety? Dziś decyzja

Dziś w obradującym w Yorku synodzie Kościoła anglikańskiego nastąpi rozstrzygnięcie w sprawie zgody na udzielanie sakry biskupiej kobietom. Wcześniej propozycja upadła w głosowaniu - ale tylko w jednej z trzech izb synodu. Za reformą głosowały izby kleru i biskupów.

Przeciw była tylko izba laikatu i to niewielką większością sześciu głosów. Jej skład nie uległ od tamtej pory zmianie, ale czworo z głosujących wówczas "nie" zmieniło zdanie i wydaje się, że tym razem propozycja może przejść, choć zaledwie jednym głosem.
Zwierzchnik duchowy anglikanów, arcybiskup Canterbury Justin Welby uważa, że teologicznie nie ma żadnych przeszkód, by wybierać kobiety na biskupów, tak jak od 20 lat można im udzielać święceń kapłańskich. Obecnie już jedna trzecia kleru kościoła anglikańskiego to kobiety.
- Myślę, że dla ogółu społeczeństwa to niemal nie do pojęcia, że nadal nad tym debatujemy- powiedział arcybiskup Welby telewizji BBC, ale zaznaczył, że w Kościele anglikańskim nadal będzie miejsce dla tradycjonalistów, którzy wolą podlegać biskupom-mężczyznom:
- Nie jesteśmy partią polityczną, z której wyrzuca się tych, z którymi się nie zgadzamy. Kościół to rodzina i można się w nim bardzo ostro nie zgadzać, ale trzeba współżyć. Bo jest się rodziną - mówił Welby.
Decyzja synodu dotyczyć będzie tylko Kościoła anglikańskiego w samej Anglii. W Szkocji i Irlandii już 2 lata temu uchwalono udzielanie kobietom sakry biskupiej, a w Walii w grudniu zeszłego roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje