Reklama

Reklama

Kardynał Maradiaga: Książka o finansach Watykanu to atak na papieża

Za atak na papieża Franciszka uznał jego doradca kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga tezy zawarte w wydanej we Włoszech książce "Sąd ostateczny", w której opisany został rzekomo katastrofalny stan finansów Watykanu, grożący krachem.

Purpurat z Hondurasu, stojący na czele Rady Kardynałów pomagającej papieżowi, powiedział dziennikowi "La Repubblica" we wtorek, że sytuacja chaosu w finansach watykańskich przedstawiona przez autora książki Gianluigiego Nuzziego nie odpowiada prawdzie.

"Mówienie, że Watykanowi grozi niewypłacalność, to fałsz" - oświadczył kardynał Maradiaga. Podkreślił, że nic nie wie o tym, jakoby pieniądze pochodzące ze świętopietrza, czyli datków m.in. na działalność dobroczynną papieża, były przeznaczane na pokrycie deficytu w Kurii Rzymskiej.

Reklama

Zdaniem kardynała Maradiagi, książka Nuzziego to element "strategii dyskredytacji". 

"Chcą zaatakować papiestwo; najpierw opisując Kościół, w którym większość to pedofile, a teraz pokazując ekonomiczną niedbałość. Ale tak nie jest" - oświadczył.

W tym samym wywiadzie dostojnik z Tegucigalpy powiedział, że część Kościoła w USA nie wie w ogóle, czym jest ekologiczna encyklika Franciszka "Laudato si'" lub ją lekceważy, bo hierarchowie w jego ocenie skoncentrowani są na datkach od wielkich koncernów.

"Udają, że (encyklika) nie istnieje, bo część Kościoła wydaje się być bardziej zainteresowana wielkimi darczyńcami, polityką firm paliwowych i węglowych. W tym sensie tekst papieża, który apeluje o zrównoważony rozwój i sprawiedliwość społeczną, jest niewygodny dla tego, kto zainteresowany jest tylko pieniędzmi" - podkreślił kardynał Maradiaga.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje