Reklama

Reklama

Kard. Stefan Wyszyński. W dniu beatyfikacji premiera filmu o Prymasie Tysiąclecia

"Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" - film o nieznanych szerzej losach wojennych księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego będzie miał swoją premierę w niedzielę 12 września, w dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Premierowy pokaz odbędzie się w warszawskim Multikinie Złote Tarasy, a film wejdzie na ekrany kin 17 września. Transmisję z mszy beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej będzie można obejrzeć w Polsat News i Interii.

Beatyfikacja prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Dzieła Lasek i zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża odbędzie się 12 września 2021 r. w Warszawie. Msza beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 12. Zapraszamy na transmisję na antenę Polsat News i do Interii. 

Kard. Stefan Wyszyński. Film o jego wojennych losach

W dniu beatyfikacji premierę będzie miał film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie".

W tytułowej roli wystąpił Ksawery Szlenkier. Partnerują mu m.in. Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik i Małgorzata Kożuchowska jako matka Róża Czacka - podano w komunikacie.

Reklama

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zatwierdził pełnometrażowy film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" jako "oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem".

Czytaj też w Tygodniku Interii: Za robotników dałby się pokroić. Młody Stefan Wyszyński

Splecione losy kard. Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej

Uroczysta premiera filmu odbędzie się 12 września 2021 r. o godz. 20.00 w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Przywołuje on mało znany wątek w biografii Wyszyńskiego - jego udział w Powstaniu Warszawskim. Pokazuje też postać matki Róży Czackiej i jej pracę na rzecz innych. Wojenna zawierucha i trudne decyzje, z którymi musieli się wówczas zmierzyć, przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku nauczania prymasa.

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, wykorzystano oryginalne pojazdy historyczne i liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach i z kolekcji prywatnych.

Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do księdza porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Udało się też odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.

Czytaj też: Kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka. "Bóg złączył tych dwoje ludzi"

Kard. Stefan Wyszyński. Postać niejednoznaczna

Odtwórca głównej roli Ksawery Szlenkier zaznaczył, że postać Wyszyńskiego "wydawać się mogła prosta tylko na pierwszych etapie rozmów o filmie". - Już pierwszego dnia zdjęciowego wiedziałem, że to nie jest postać jednoznaczna, a sam film nie pokazuje wyłącznie księdza, ale przede wszystkim człowieka - powiedział Ksawery Szlenkier. - Najważniejsze dla mnie było, aby nie zagrać pomnika, lecz człowieka, który w obliczu wojny musi podejmować trudne wyzwanie i decyzje - dodał.

Producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. - Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę - powiedział reżyser Tadeusz Syka.

Bracia Sykowie współtworzą studio filmowe High Hope Films. Dotychczas znani są z takich filmów, jak: "The Human Experience Wszystko o człowieku" - (32 nagrody na różnych festiwalach), "Outcasts - Szare Anioły", "Pewność". Są autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie YouTube "Do zobaczenia w Niebie".

Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie 5 operatorów). Ponadto w filmie pojawiają się efekty pirotechniczne przygotowane przez Artura Sobieraja. Koproducentem filmu jest Biuro Programu "Niepodległa".

Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Czytaj też: Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego w niedzielę 12 września. Transmisja w Polsat News i Interii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama