Reklama

Ingres nowego metropolity gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Wojdy

Arcybiskup Tadeusz Wojda, nowy metropolita gdański rozpoczął posługę. Ingres, czyli uroczyste, liturgiczne objęcie urzędu przez nowego metropolitę gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Wojdę, odbyło się w Niedzielę Palmową.

Ingres abp. Wojdy do archikatedry oliwskiej rozpoczął się w niedzielę o godz. 14.30. Z uwagi na pandemiczne obostrzenia uroczystość można było oglądać w TV Trwam, Radio Maryja, Radio Plus i TVP3 Gdańsk, a w katedrze była ograniczona liczba gości. Zrezygnowano z wystawienia telebimu dla wiernych przed świątynią.

Arcybiskupa przywitał biskup Wiesław Szlachetka, który wspominał o wadze ziemi Pomorza dla Polski, gdzie jest Westerplatte i narodziła się "Solidarność". - Z ogromną radością przyjmujemy cię, jako naszego pasterza. Otwartym sercem przyjmują cię biskupi i kapłani, z których wielu pracuje poza granicami kraju, a zwłaszcza na misjach - mówił biskup Szlachetka.

Reklama

Biskup Jacek Jezierski wręczył pastorał - symbol przejęcia władzy - nowemu metropolicie gdańskiemu.

Abp Wojda: Przyrzekam posłusznie i wiernie pełnić urząd pasterski

- Spotykam się dziś po raz pierwszy w tej przepięknej historycznej bazylice archidiecezjalnej. Stało się to za sprawą papieża Franciszka, który w dniu 2 marca bieżącego roku mianował mnie arcybiskupem gdańskim. Jestem mu za to ogromnie wdzięczny i przyrzekam posłusznie i wiernie pełnić urząd pasterski, jako nowy pasterz waszej wspólnoty archidiecezjalnej, od dziś także mojej wspólnoty, spoglądam na was siostry i bracia z nadzieją i dziękuję Bogu za waszą obecność" - mówił w archikatedrze arcybiskup Tadeusz Wojda.

W archikatedrze oliwskiej list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał sekretarz w Kancelerii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Kanoniczne objęcie archidiecezji gdańskiej przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę odbyło się w czwartek 25 marca w archikatedrze oliwskiej przy spełnieniu pandemicznych obostrzeń.

Archidiecezja gdańska nie miała metropolity od 13 sierpnia minionego roku, gdy papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Sławoja Leszka Głódzia - duchowny skończył 75 lat, osiągając tym samym wiek emerytalny. Decyzją papieża administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został wówczas biskup elbląski Jacek Jezierski.

2 marca papież Franciszek nowym pasterzem archidiecezji gdańskiej i tym samym metropolitą gdańskim mianował Tadeusza Wojdę, który od 2017 r. był arcybiskupem białostockim. Mottem jego posługi biskupiej są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 "Oportet praedicari Evangelium" ("Aby była głoszona Ewangelia").

Kim jest abp Tadeusz Wojda? 

Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej. Jego młodszy brat jest księdzem, tak jak on w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), a starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.

W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy. Ukończył również studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.

W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r.

W 1990 r. rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie od 2007 r. był kierownikiem biura, a w 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem. Ponadto, od 1991 r. jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji Fizycznej dla Niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego.

12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej i komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Jak podaje biuro prasowe KEP, Wojda jest autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy