Reklama

Reklama

Hostia bez glutenu? Watykan wydał komunikat

Watykan odniósł się do sprawy glutenu w hostii. Jak piszą biskupi w liście okólnym, „hostie całkowicie pozbawione glutenu są materią eucharystyczną nieważną”.

Przyczyną do dyskusji na temat przyjmowania hostii jest celiakia. Skarżący się na tę dolegliwość w zasadzie nie powinni w ogóle spożywać glutenu. Tymczasem tradycyjny komunikant przyjmowany przez wiernych w czasie mszy świętej zawiera 25 miligramów glutenu. Tolerancja osób dotkniętych celiakią kończy się, kiedy stężenie przekracza 20 miligramów. Ale na kilogram produktu.

Jak się więc okazuje ludzie, którzy chorują na celiakię, a którzy regularnie przyjmują komunię świętą, znajdują się w niebezpieczeństwie.

"Jeżeli chory spożywa taką hostię raz w tygodniu, to stanowi to ogromny problem, ponieważ doprowadza do stanu zapalnego w jelicie" - mówi Małgorzata Źródłak, prezes Stowarzyszenia Osób z Celiakią, cytowana przez portal deon.pl.

Reklama

Jak rozpoznać chorobę?

Zagrożenie dotyczy nie tylko wiernych, ale też księży. Pośród nich także znajdują się tacy, którzy chorują na celiakię. Inna sprawa, że to choroba trudna do zdiagnozowania. Wielu na nią cierpi, ale nawet o tym nie wie.

Celiakia może mieć różne objawy: skłonność do krwawień, bladość skóry, częste złamania, bóle kości i stawów, nieregularność lub brak miesiączek, mrowienie w stopach. To tylko niektóre z nich. Warto więc skonsultować się ze specjalistą.

Wierni, którzy chorują, a chcą przystępować do komunii świętej, nagłośnili problem.

Komunikat Watykanu

Watykan właśnie wydał komunikat. W liście okólnym zwraca się do biskupów na całym świecie, by zainteresowali się sprawą. Apeluje do władz, by powołać urząd, który będzie "skutecznie czuwał nad jakością materii pochodzącej od producentów, jak również nad ich odpowiednią dystrybucją i sprzedażą".

Pieczę nad odpowiednio przygotowanymi komunikantami mają sprawować biskupi. Mają też pilnować, by poszczególni proboszczowie byli zaopatrzeni w hostie niskoglutenowe. Co więcej, takie komunikanty powinny mieć specjalny certyfikat.

Jednocześnie Watykan sprzeciwił się całkowitemu usunięciu glutenu z hostii. Powołuje się na przepisy z 2004 roku, które już wcześniej podnosiły ten problem.

List okólny na temat chleba i wina do sprawowania Eucharystii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy