Reklama

Reklama

Holandia: Przypadki kastracji w katolickim szpitalu

Przynajmniej jeden chłopiec poniżej 16 roku życia został wykastrowany, by "pomóc mu pokonać skłonności homoseksualne" podczas pobytu w katolickim szpitalu psychiatrycznym w latach 50. - informują holenderskie media.

Najprawdopodobniej zabiegowi kastracji poddanych zostało jeszcze 10 kolejnych chłopców. Rodzice niepełnoletnich pacjentów nie byli informowani o zabiegach - w najlepszym razie, dopiero po fakcie. Pełnoletni musieli natomiast wyrazić zgodę na kastrację. Jak podają jednak media, w rzeczywistości nie miało to większego znaczenia, a zgody wymuszano na pacjentach.

Reklama

Jeden potwierdzony przypadek kastracji dotyczy Henka Heithuisa, który w 1956 roku zgłosił policji, że był molestowany przez księdza. Po tym, jak czyn został udowodniony, chłopiec trafił do szpitala psychiatrycznego prowadzonego przez Kościół katolicki. Tam został wykastrowany z powodu "skłonności homoseksualnych".

Informacje na temat wymuszonych kastracji nie znalazły się w opublikowanym pod koniec zeszłego roku raporcie komisji Wima Deetmana o skandalu seksualnym w holenderskim Kościele katolickim.

Komisja została pisemnie poinformowana o przypadkach kastracji, jednak doniesienia te nie trafiły do ostatecznego raportu, ponieważ - jak tłumaczą jej członkowie - "nie było powodów do dalszego śledztwa".

Komisja Deetmana została powołana w 2010 roku przez holenderski Kościół katolicki po tym, jak wybuchł skandal związany z seksualnym wykorzystywaniem dzieci przez księży. W opracowanym przez nią raporcie wymieniono około 800 duchownych, którzy mieli się dopuścić molestowania dzieci powierzonych ich opiece w latach 1945-1985. Stwierdzono także, że dostojnicy kościelni wiedzieli o tych przypadkach, jednak nie podjęli żadnych działań, by chronić ofiary.

Po publikacji holenderskich mediów na temat wymuszonych kastracji w kraju podniosły się głosy wzywające do ponownego zbadania nadużyć w Kościele katolickim, tym razem przez niezależną komisję.

Dowiedz się więcej na temat: Holandia | skandal pedofilii w Kościele | kastracja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy