Reklama

Reklama

Historyczna msza papieża Franciszka

Papież Franciszek odprawił w środę, w trzecim dniu wizyty w Birmie mszę w Rangunie, w której uczestniczyło około 150 tysięcy osób. W homilii apelował do Birmańczyków, by nie odpowiadali przemocą na przemoc i krzywdy.

Pierwsza w historii msza odprawiona przez papieża w większościowo buddyjskiej Birmie, zgromadziła, jak się podkreśla, wyjątkowe tłumy.

"Zanim przyjechałem do tego kraju, długo czekałem na tę chwilę. Wielu z was przybyło z daleka i z odległych terenów górskich, niektórzy nawet pieszo. Przybyłem jako pielgrzym, aby słuchać i uczyć się od was oraz aby przekazać wam słowa nadziei i pocieszenia" - tymi słowami papież Franciszek rozpoczął homilię. Nawiązał tym samym do pochodzenia większości katolików z Mjanmy. Należą oni do społeczności plemiennych zamieszkujących głównie północne regiony kraju. 

Podczas mszy na błoniach Kyaikkasan Ground w Rangunie papież, zwracając się do Birmańczyków, podkreślił: "Wiem, że wiele osób nosi rany w wyniku przemocy, zarówno widoczne, jak i niewidoczne".

Reklama

"Myślimy, że uleczenie może przyjść z wściekłości i zemsty. Lecz zemsta nie jest drogą Jezusa" - wskazywał Franciszek. Jest nią, wyjaśnił, przebaczenie i miłosierdzie.

Papież stwierdził również: "Kościół w Birmie jest żywy".

"Nawet mając ograniczone środki wiele wspólnot głosi Ewangelię innym mniejszościom, zawsze bez przymusu, ale zawsze zapraszając i przyjmując" - mówił.

Franciszek wspomniał o działalności tamtejszej Caritas, która - jak zauważają obserwatorzy - jest zaangażowana w niesienie pomocy uchodźcom, w tym muzułmańskiej, prześladowanej w Birmie mniejszości Rohingjów.

W środę papież spotka się również z najwyższą radą mnichów buddyjskich oraz z birmańskimi biskupami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy