Reklama

Grabarka: Dziś przybędą tam tysiące pielgrzymów

Tysiące prawosławnych z Polski i zagranicy modli się na uroczystościach Przemienienia Pańskiego odprawianych na Świętej Górze Grabarce. Główne obchody odbędą się przed południem. Będzie w nich uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Grabarka to najważniejsze i najbardziej znane prawosławne sanktuarium w Polsce. Duża grupa wiernych dociera tu w pielgrzymkach. Pątnicy przybyli nawet z prawosławnej parafii w Brukseli. Chcemy powierzyć Bogu nasze intencje i "naładować duchowe akumulatory"- mówią.

Grabarka dla Polaków z Kościoła prawosławnego jest tak ważna, jak Częstochowa dla katolików. Istotne jest też obchodzone dziś święto Przemienienia Pańskiego. Nawiązuje ono do wydarzenia opisanego w Ewangelii, kiedy Jezus ukazała się przemieniony trójce apostołów. W prawosławnej tradycji to święto nazywane jest "Świętem Spasa ( Zbawiciela)".

Reklama

Cerkiew na Grabarce otoczona jest wkopanymi lub wbitymi w ziemię krzyżami. Przynieśli je pielgrzymi. Małe i duże krucyfiksy są ofiarowane Bogu wraz z wypisanymi na nich prośbami i podziękowaniami. 

W tym roku na święto przyjechała delegacja z Grecji. Przywiozła relikwie świętego Spirydona. To biskup żyjący w IV wieku, a więc w czasach, kiedy chrześcijaństwo nie było jeszcze podzielone. Jest czczony zarówno przez prawosławnych jak i przez katolików.
W Polsce liczbę prawosławnych szacuje się na około 600 tysięcy. Najwięcej mieszka w województwach lubelskim i podlaskim.

Prezydent nie powinien oficjalnie uczestniczyć w wydarzeniach religijnych? Wypowiedz się!


Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy