Reklama

Gorzkie Żale 2023: Kiedy się rozpoczynają? Jak się przygotować?

Święta Wielkanocne coraz bliżej. Jednak zanim do nich dojdzie, mamy kilkadziesiąt dni na pokutę i oczyszczenie duchowe. Do tego wykorzystywane są dwa nabożeństwa - Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa. Kiedy odbywają się Gorzkie Żale? Jak się do nich przygotować?

Gorzkie Żale to jedno z najważniejszych nabożeństw w całym roku liturgicznym. Katolikom pozwalają w pełni przeżyć czad Wielkiego Postu. Jak odpowiednio wziąć udział w Gorzkich Żalach? Jak często należy przychodzić do kościoła?

Kiedy Wielkanoc i Wielki Post?

Wielkanoc obchodzona jest zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku święto to wypada 9 kwietnia.

Reklama

Zanim jednak nadejdzie radosny czas Wielkanocy, wierni koncentrują się na pokucie za swoje grzechy w trakcie Wielkiego Postu. Trwa on umownie 40 dni i rozpoczyna go Środa Popielcowa. W 2023 roku miała ona miejsce 22 lutego.

Czas Wielkiego Postu to również okres wstrzemięźliwości od hucznych zabaw oraz częściowe ograniczanie spożywania mięsa. Ścisły post obowiązuje natomiast w dwa dni - w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Wtedy zaleca się, aby spożyć wyłącznie jeden syty posiłek.

W ciągu Wielkiego Postu wierni powinni również uczęszczać na nabożeństwa, jakimi są Gorzkie Żale oraz Droga Krzyżowa.

Gorzkie żale: Kiedy się rozpoczynają?

Wielkanoc uważana jest za najważniejsze święto katolickie w całym roku. Dlatego też wzięcie udziału w Gorzkich Żalach jest wprost wymagane. Są one nabożeństwem pasyjnym, składającym się z trzech części. Śpiewane w kościele pieśni nawiązują do męki Pańskiej i wymuszają na wiernych zastanowienie się nad swoim życiem.

Cała ceremonia odbywa się regularnie w każdą niedzielę Wielkiego Postu. Wynika z tego, że pierwsze nabożeństwo będzie miało miejsce 26 lutego.

Gorzkie żale: Jak odprawiać?

Na początku nabożeństwa wystawia się Najświętszy Sakrament. W tym czasie odprawiane są pieśni, a następnie odczytywane są intencje nabożeństwa. Kolejnym etapem są pieśni. Odśpiewane są pieśni takie jak Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem, Rozmowa duszy z Matką Bolesną oraz Któryś za nas cierpiał rany.

Po odśpiewaniu odpowiednich pieśni następuje kazanie pasyjne, a później błogosławienie Najświętszego Sakramentu. W trakcie tej ostatniej czynności wierni odśpiewują odpowiednie pieśni.

Czytaj także:

Biden na mszy świętej. "Także wielcy tego świata przyjmują popiół"

Niepokojący trend w Polsce. Wskaźniki poszybowały w górę

Lato w Polsce już w zimie? Prognozy zaskakują: Na termometrach będzie 20 stopni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gorzkie Żale | Wielkanoc | wielki post | nabożeństwo

Reklama

Reklama

Reklama