Reklama

Reklama

Franciszek do kardynałów: To nie awans

Godność kardynalska to nie nagroda ani ukoronowanie kariery - napisał papież Franciszek do dwudziestu nowych kardynałów, których włączy do kolegium kardynalskiego 14 lutego. Przed swoim pierwszym konsystorzem, rok temu, papież prosił nowych purpuratów, by powściągliwie świętowali tę uroczystość.

Kardynalstwo to nie nagroda, szczyt kariery, władza ani wyjątkowe wyróżnienie, lecz powołanie, pisze papież do przyszłych purpuratów. Rozumie, że mają oni ochotę jakoś to uczcić, ale prosi, by nie robili tego "w duchu światowym", który "upaja bardziej niż okowita pita na czczo" - dezorientuje i oddala od krzyża.

Reklama

W przygotowaniu do konsystorza 14 lutego, na którym otrzymają kardynalskie insygnia, powinna zdaniem papieża pomóc im "modlitwa i nieco pokuty".

Podobny list otrzymali uczestnicy poprzedniego konsystorza, który odbył się w lutym ubiegłego roku. Franciszek przypominał im, że godność kardynalska to "nie awans ani zaszczyt, ani odznaczenie" i prosił o przeżywanie jej w duchu ewangelicznej skromności, trzeźwości i ubóstwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje