Reklama

Reklama

Edward Janiak nie żyje. Kim był kontrowersyjny biskup?

23 września 2021 roku zmarł biskup Edward Janiak. Były ordynariusz diecezji kaliskiej od ponad roku był pod lupą Watykanu. Pod koniec marca bieżącego roku Edward Janiak został ukarany przez Stolicę Apostolską w sprawie tuszowania nadużyć seksualnych popełnionych przez podległego mu duchownego.

Edward Janiak urodził się w Malczycach. Pierwsze święcenia przyjął w 1979 roku. W 1996 roku został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej przez Jana Pawła II. W 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem diecezjalnym diecezji kaliskiej. Funkcję tę pełnił do czerwca 2020 roku.

Edward Janiak. Krytyka ze strony Watykanu

W maju 2020 roku bracia Sekielscy opublikowali film "Zabawa w chowanego", w którym zarzucono biskupowi Edwardowi Janiakowi tuszowanie nadużyć seksualnych przez księdza Arkadiusza H., swojego podwładnego. 

Sprawą molestowania małoletnich przez ks. Arkadiusza H. zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że między wrześniem 1998 r. a majem 2000 r. dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego.

Reklama

W następstwie oskarżeń prymas Polski Wojciech Polak, pełniący w Konfederacji Episkopatu Polski funkcję delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwrócił się do Watykanu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie opisanych w filmie procederów.

17 października 2020 r. papież przyjął rezygnację bp. kaliskiego Edwarda Janiaka. Pod koniec stycznia nuncjatura apostolska w Polsce podała, że papież mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla.

Kara nałożona na biskupa Janiaka przez Watykan

Pod koniec marca bieżącego roku Stolica Apostolska poinformowała o nałożeniu kary na biskupa Janiaka.

W oficjalnym komunikacji przekazano: "Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją. W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji poznańskiej i nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. 

Czytaj więcej: Watykan zdecydował w sprawie bpa Edwarda Janiaka i abpa Leszka Głódzia

Edward Janiak. Gdzie mieszkał?

W kwietniu 2021 roku w przestrzeni publicznej pojawiły się doniesienia, iż mimo zakazu ze strony Watykanu, wciąż przebywa on na terenie diecezji kaliskiej. Twierdzono, że mieszka w Domu Pomocy Caritas w Złoczewie. - Nuncjatura Apostolska została powiadomiona o pobycie bp. Edwarda Janiaka, wbrew nakazowi Watykanu, na terenie swojej dawnej diecezji - poinformował wtedy rzecznik prasowy diecezji kaliskiej. 

Biskup zmarł 23 września 2021 roku w godzinach popołudniowych. "Prosimy o modlitwę za zmarłego biskupa Edwarda polecając Go Miłosierdziu Bożemu" - przekazała za pośrednictwem Twittera diecezja kaliska. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje