Reklama

Reklama

Edward Janiak nie żyje. Biskup był pod lupą Watykanu

Edward Janiak nie żyje. Biskup zmarł w wieku 69 lat. Wiele lat kierował diecezją kaliską. Kilka miesięcy temu Stolica Apostolska nałożyła na niego trzy kary. Edward Janiak miał m.in. tuszować czyny pedofilskie księży w diecezji kaliskiej.

29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawach bp. Edwarda Janiaka i abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Trzy kary dla Edwarda Janiaka

W przypadku bp. Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

Biskup Janiak otrzymał trzy kary:

Reklama

- nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami

- zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na ich terenie

- nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Edward Janiak i oskarżenia o tuszowanie pedofilii

17 października 2020 r. papież przyjął rezygnację bp. kaliskiego Edwarda Janiaka.

Rezygnacja miała związek z oskarżeniami o tuszowanie czynów pedofilskich księży. Zrzuty ujrzały światło dzienne w maju ubiegłego roku w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej - Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy