Reklama

Edward Janiak nie żyje. Biskup był pod lupą Watykanu

Edward Janiak nie żyje. Biskup zmarł w wieku 69 lat. Wiele lat kierował diecezją kaliską. Kilka miesięcy temu Stolica Apostolska nałożyła na niego trzy kary. Edward Janiak miał m.in. tuszować czyny pedofilskie księży w diecezji kaliskiej.

29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawach bp. Edwarda Janiaka i abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Trzy kary dla Edwarda Janiaka

W przypadku bp. Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

Biskup Janiak otrzymał trzy kary:

Reklama

- nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami

- zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na ich terenie

- nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Edward Janiak i oskarżenia o tuszowanie pedofilii

17 października 2020 r. papież przyjął rezygnację bp. kaliskiego Edwarda Janiaka.

Rezygnacja miała związek z oskarżeniami o tuszowanie czynów pedofilskich księży. Zrzuty ujrzały światło dzienne w maju ubiegłego roku w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej - Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: biskup Edward Janiak | Edward Janiak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy