Reklama

Reklama

Dziś Święto Miłosierdzia Bożego

Kościół katolicki obchodzi dziś Święto Miłosierdzia Bożego. Ustanowił je trzynaście lat temu błogosławiony Jan Paweł II. Choć jego data jest ruchoma, to zawsze jest to pierwsza niedziela po Wielkanocy.

Święto Miłosierdzia Bożego jest związane z objawieniami siostry Faustyny Kowalskiej. Według prośby Chrystusa, zakonnica miała głosić całemu światu prawdę o Bożym Miłosierdziu. 

Reklama

Najważniejszym miejscem związanym z kultem Miłosierdzia Bożego jest sanktuarium w Łagiewnikach. Dla jego rektora biskupa Jana Zająca miłosierdzie to odkrywanie prawdy o Bogu.

- Nie jest On, gdzieś daleko na niebie, ale jest blisko nas - mówi hierarcha. - Co więcej nie tylko karze za zło i wynagradza za dobro, lecz jest bliski "sercu każdego człowieka" - dodaje.

W 2002 roku w Łagiewnikach błogosławiony Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Poświęcił też wówczas nowo wybudowaną bazylikę.

Dziś o godzinie 10.00 rozpocznie się tam uroczysta msza święta, której będzie przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Biskupi: Pomagajmy bliźnim

Biskupi piszą w liście na obchodzone dziś Święto Bożego Miłosierdzia, że wiara musi przejawiać się w konkretnych czynach wobec innych. Hierarchowie zachęcają wiernych do tworzenia parafialnych oddziałów Caritas. Święto Bożego Miłosierdzia to uroczystość patronalna tej największej katolickiej organizacji charytatywnej.

Biskupi informują też, że od tego roku kościelny Tydzień Miłosierdzia, zwykle łączony z pracą Caritas, rozpoczynać się będzie właśnie w pierwsza niedziele po Wielkanocy. Tym razem towarzyszy mu hasło "Wiara żywa uczynkami".


Ksiądz Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska mówi IAR, że wiarę powinno być widać. - Nie można powiedzieć, że się wierzy i nie będzie się nic robić - argumentuje duchowny. - Tak samo jak nie można deklarować wiary i nienawidzić kogoś - dodaje. Ksiądz Subocz zaznacza, że potrzebne są konkretne działania, a wspomóc drugiego człowieka można bez pieniędzy. Chodzi na przykład o osoby, które straciły kogoś bliskiego.

Biskupi podkreślają w liście, że codzienna, cicha praca osób zaangażowanych w organizacji Caritas sprawia, iż cieszy się ona wielkim autorytetem. "Ogrom czynionego dobra zdumiewa" - zwracają uwagę hierarchowie.

Caritas Polska prowadzi okna życia, organizuje pomoc materialną i edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Ma pod swoją opieką hospicja, noclegownie, stołówki dla ubogich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy