Reklama

Reklama

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Co to za święto?

Boże Ciało to w Kościele katolickim jedno z najważniejszych świąt. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, bo tak brzmi pełna nazwa tego święta, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Boże Ciało należy do świąt ruchomych, dlatego każdego roku jego data jest inna. Czy w tym dniu trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało - co to za święto? Dlaczego jest w czwartek?

Boże Ciało to święto, którego korzenie sięgają XIII wieku. Nazywane "świętem Eucharystii" jest reakcją na średniowieczne twierdzenia części teologów, że obecność Chrystusa w eucharystii nie ma miejsca. Boże Ciało zostało ustanowione po mistycznych objawieniach zakonnicy Julianny z Cornillon, której objawiający się Jezus miał przekazać, że w kalendarzu kościelnym brakuje święta ku czci eucharystii.

W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało pojawiło się w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Boże Ciało jest świętem ruchomym, które obchodzone jest 60 dni po Świętach Wielkanocnych i jest dopełnieniem Wielkiego Czwartku, kiedy chrześcijanie wspominają ostatnią wieczerzę. To dlatego Boże Ciało obchodzone jest przez chrześcijan w czwartek. 

Reklama

Boże Ciało to święto, któremu towarzyszą uroczyste procesje do czterech ołtarzy. Ta liczba związana jest z ilością ewangelistów, czyli Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. Przy ołtarzach czytane są fragmenty ewangelii, a podczas procesji dzieci sypią płatki kwiatów.

Boże Ciało 2022: Kiedy wypada?

Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 roku? Data nie jest żadną tajemnicą i w tym roku Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca. Tradycyjnie nie zabraknie tego dnia kościelnych uroczystości oraz procesji, które przejdą ulicami polskich miast.

Boże Ciało 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to w Kościele katolickim święto nakazane. Co to oznacza? Święta nakazane, albo inaczej święta obowiązkowe to święta, w których wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania prac niekoniecznych. 

Zatem w Boże Ciało 2022 należy iść do kościoła.

Boże Ciało 2022: Dzień wolny od pracy?

Czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy? Dla wszystkich spragnionych odpoczynku mamy dobre informacje. Boże Ciało to dzień ustawowo wolny od pracy. 16 czerwca nie musimy pracować, co oznacza jednocześnie, że tego dnia nie pracują również urzędy czy banki, zamknięte są również sklepy i galerie. 

W Boże Ciało sklepy są zamknięte. To oznacza, że 16 czerwca pilne zapasy będzie można uzupełnić w małych sklepach, za ladą których stanie sam właściciel lub jego najbliższa rodzina. Zakupy w Boże Ciało będzie można zrobić również w sklepach franczyzowych jak Żabka. Te mogą ominąć świąteczny zakaz handlu. 

Boże Ciało 2022: Długi weekend czerwcowy

Jako że Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca, możliwy jest długi weekend czerwcowy. Wystarczy zarezerwować wolny dzień w pracy w piątek 17 czerwca i dzięki temu, łącznie z weekendem, zyskamy aż cztery dni urlopu. Warto skorzystać z okazji i wykorzystać długi weekend czerwcowy, bo kolejna taka okazja nadarzy się dopiero w wakacje.

W połowie sierpnia Polaków czeka długi weekend związany ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym też świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym roku wypada ono w poniedziałek 15 sierpnia. To oznacza, że kolejny długi weekend związany z dniem ustawowo wolnym od pracy, bez konieczności brania urlopu, będzie miał trzy dni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy