Reklama

Reklama

Bp Stefan Regmunt ukarany przez Watykan. "Sugestia" dla bp. Stefana Napierały

Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach KEP i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Jednocześnie Stolica Apostolska przekazała "sugestię" dla bp. Stefana Napierały.

W komunikacie przez Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka poinformowano że "Stolica Apostolska działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka 'Vos estis lux mundi' - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Stefana Regmunta decyzję "zakazu uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej" - wskazano w komunikacie.

Reklama

Otrzymał on także "zakaz udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski" oraz "nakaz finansowego uczestnictwa - z prywatnych środków - w wydatkach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich". 

Bp. Stefana Regmunta, w roku 2014, po spotkaniu z jedną z osób poszkodowanych przez ks. Stanisława R., miał zaniedbać zgłoszenia tej sprawy do Kongregacji Nauki Wiary" - informowała 30 marca br. "Gazeta Wyborcza".

"Sugestia" dla bp. Napierały

Jednocześnie Konferencja Episkopatu Polski na swojej stronie poinformowała o przeprowadzonym postępowaniu w stosunku do innego biskupa - Stefana Napierały. Dotyczyło ono nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej, 

"Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania" - informuje KEP.

Episkopat przekazał, że Stolica Apostolska poleciła zasugerować bp Napierale "wpłacenie, według uznania - z prywatnych środków - odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa" oraz "nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach". 

Ukarani biskupi

Wcześniej w tym roku abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. 

Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. 

Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy