Reklama

Reklama

Boże Ciało 2022. Kiedy wypada? Czy jest wolne od pracy?

Boże Ciało albo inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest najważniejszym świętem obchodzonym w czerwcu w Kościele katolickim. Jego data każdego roku jest inna, dlatego przypominamy, kiedy wypada Boże Ciało 2022. Wyjaśniamy, co to za święto i odpowiadamy na pytanie, czy Boże Ciało jest wolne od pracy.

Boże Ciało 2022 zbliża się wielkimi krokami. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, a jednak niektórzy Polacy wciąż nie wiedzą, kiedy i dlaczego je obchodzimy. 

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Oto co trzeba zrobić, aby móc cieszyć się długim weekendem w czerwcu!

Boże Ciało: Co to za święto?

Boże Ciało to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, której założeniem jest uczczenie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Kościele katolickim stanowi święto nakazane, którego obchodom towarzyszy procesja z Najświętszym Sakramentem po ulicach danej parafii. 

Reklama

  • Na ustanowienie święta Bożego Ciała miało wpływ przyjęcie dogmatu o transsubstancjacji (rzeczywistej przemianie chleba oraz wina w Ciało i Krew Chrystusa) w 1215 roku. W 1263 roku w Bolsenie wydarzył się natomiast cud eucharystyczny, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła niespodziewanie krwawić.
  • Boże Ciało nazywane również "świętem Eucharystii" jest reakcją na średniowieczne twierdzenia teologów na temat braku obecności Chrystusa w eucharystii. 
  • Boże Ciało ustanowiono po mistycznych objawieniach zakonnicy Julianny z Cornillon, której Jezus Chrystus miał przekazać, że w kalendarzu kościelnym brakuje święta ku czci eucharystii.
  • Boże Ciało w Polsce po raz pierwszy pojawiło się w 1320 roku w diecezji krakowskiej, gdzie obchody święta wprowadził biskup Nankier. 
  • Podczas procesji z okazji obchodów święta Bożego Ciała wierni zatrzymują się czterech wokół pięknych ołtarzy, gdzie odczytywane są związane z Eucharystią fragmenty Ewangelii. Liczba ołtarzy nawiązuje do czterech ewangelistów Marka, Jana, Łukasza i Mateusza.

Boże Ciało 2022. Kiedy wypada?

Boże Ciało to święto ruchome, które obchodzimy zawsze 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca. 

Boże Ciało 2022 wypada w czwartek 16 czerwca, w związku z czym, osoby zatrudnione na umowę o pracę zastanawiają się zapewne, czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.

Boże Ciało: Czy jest wolne od pracy?

Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Nie będziemy więc zobowiązani, aby wykonywać wtedy obowiązków w naszym miejscu zatrudnienia. W praktyce oznacza to jednak, że urzędy, banki i większość sklepów również będzie zamknięta 16 czerwca. 

Wyjątkiem od tej zasady może sytuacja, gdy za ladą w danym punkcie stanie właściciel albo jego bliska rodzina. Sklepy otwarte w Boże Ciało to m.in. Żabka oraz inne punkty, które działają na zasadzie franczyzy. 

Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od pracy?

Niestety, piątek po Bożym Ciele nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 17 czerwca musimy więc pójść do pracy, chyba że dostaniemy urlop wypoczynkowy

Po jego uzyskaniu będziemy mogli cieszyć się długim weekendem czerwcowym - od czwartku 16 czerwca do niedzieli 19 czerwca 2022. Warto zastosować ten sprytny trik, jeśli marzy nam się dłuższy wypoczynek. 

Czytaj również: 

Miał objawić się rok przed Matką Bożą. Co przekazał dzieciom z Fatimy? 

W Rosji znów wybuchł wulkan. Bezimienny szaleje na Kamczatce 

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy