Reklama

Reklama

Biskup Jerzy Samiec nowym prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec został jednogłośnie wybrany na nowego prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Zastąpi na tym stanowisku prawosławnego arcybiskupa Jeremiasza.

Nowy prezes jest zaangażowany w dialog ekumeniczny na różnych płaszczyznach, zarówno z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej, jak i innymi Kościołami mniejszościowymi oraz Kościołem Rzymskokatolickim.

Zasiada w Komisji do spraw Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Komisji Wspólnej Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Jako zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego był sygnatariuszem kilku dokumentów Dialogu Ekumenicznego: "Apel Kościołów o ochronę stworzenia", "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli", "Przesłanie Kościołów w Polsce w sprawie uchodźców", a także "Porozumienia o wzajemnym dopuszczeniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z podziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego".

Reklama

Bp Samiec urodził się w 1963 roku w Cieszynie. Od 1990 roku jest żonaty z Beatą Michałek. Lubi aktywnie spędzać czas wolny - jest zapalonym narciarzem.

Ustępujący prezes PRE abp Jeremiasz funkcję tę sprawował przez trzy kadencje, czyli 15 lat.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy