Reklama

Biskup Edward Dajczak rezygnuje. Przyznał, że zmaga się z depresją

Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak poinformował, że rezygnuje z urzędu. - Zasadniczym powodem mojej rezygnacji jest zdrowie, a konkretnie skutki przebytych przeze mnie trzech zakażeń wirusem powodujących COVID - powiedział duchowny. Przyznał też, że zmaga się z depresją.

Biskup Edward Dajczak ogłosił swoją rezygnację w czwartek podczas konferencji prasowej. - Napisałem do Ojca Świętego o tym, że diecezja stoi przed nowymi wyzwaniami. Zakończył się bardzo ważny synod. Trzeba podejmować nowe zadania. Chciałem być odpowiedzialnym. Zbyt kocham tę diecezję, bym mógł pozwolić sobie na to, aby przez ten ostatni rok, w którym mógłbym nadal sprawować posługę, robić to połowicznie, udając, że kieruję diecezją - powiedział bp Dajczak.

- Przyznam się, że po rezygnacji zrobiło mi się lżej - dodał duchowny.

Poruszające wyznanie biskupa Edwarda Dajczaka

W rozmowie z księdzem Wojciechem Parafinowiczem, opublikowanej na stronie diecezji, biskup powiedział, że głównym powodem rezygnacji z urzędu jest stan jego zdrowia. - A konkretnie skutki przebytych przeze mnie trzech zakażeń wirusem powodujących COVID - wyjaśnił. Duchowny powiedział, że najciężej przeszedł drugie zakażenie (2021 r.), którego skutki odczuwa do dzisiaj.

Reklama

- Próbuję to jakoś opanować, również przy pomocy leków, ale idzie to z trudem. Sprawa dotyczy stanów lękowych, które na szczęście minęły, natomiast nie minęły ataki depresji. Bywają one nieraz na tyle mocne, że powodują wycofywanie, chęć ukrycia się. Człowiek chciałby po prostu zasnąć i nie czuć rzeczywistości. Ci, którzy doświadczają depresji, wiedzą, o czym mówię - dodał.

Bp Dajczak przyznał, że choroba w znacznym stopniu utrudniała mu pracę. - Trzeba przecież podejmować decyzje o większej czy mniejszej wadze. Zauważyłem, że im taka decyzja była trudniejsza, tym nasilał się mój stan. Zaczynało się odkładanie, na jutro, na pojutrze. Kiedy zacząłem to spokojnie analizować, doszedłem do wniosków, że było to ze szkodą dla diecezji - wyjaśnił duchowny. 

Biskup Edwart Dajczak odchodzi. Zastąpi go bp Zbigniew Zieliński

W czwartek, 2 lutego 2023 r., Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że papież przyjął rezygnację bp. Dajczaka, a na nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje dotychczasowy koadiutor diecezji, ks. bp Zbigniew Zieliński.

- Deklaruję ze swej strony chęć zaangażowania nade wszystko w życie Kościoła, ale też na rzecz tego środowiska, w tym miejscach, w których możemy współpracować dla dobra mieszkających tutaj ludzi - powiedział nowy biskup na konferencji prasowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biskup | Edward Dajczak | COVID-19 | Depresja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy