Reklama

Reklama

Adwent 2021. Czym są roraty, ile trwają i kiedy je obchodzimy?

Przedświąteczny czas chrześcijanom nieodłącznie kojarzy się z adwentem, a co za tym idzie również z roratami. Nie wszyscy wiedzą jednak, czym tak właściwie one są, kiedy je obchodzimy oraz jak długo trwają. Skąd w ogóle wzięła się nazwa roraty i dlaczego przychodzimy na nie do kościoła z lampionami?

Adwent 2021. Czym są roraty i kiedy je obchodzimy?

Roraty to msze święte wotywne sprawowane ku czci Najświętszej Maryi Panny, które odbywają się jedynie w czasie adwentu. W Polsce są bardzo ważnym zwyczajem związanym z okresem przed świętami Bożego Narodzenia. Odprawia się je od poniedziałku do soboty włącznie. W niedziele nie.

W pierwszym nabożeństwie roratnym bieżącego roku liturgicznego wierni uczestniczyli w poniedziałek 29 listopada (po pierwszej niedzieli adwentu 28 listopada). Po raz ostatni okazja do tego, aby pójść na roraty do kościoła będzie natomiast w Wigilię 24 grudnia, ponieważ wypada ona w piątek. To ostatni dzień adwentu w 2021 roku.

Reklama

Roraty - co oznacza to słowo?

Nazwa roraty pochodzi od łacińskich słów pieśni na wejście rozpoczynającej adwentową mszę w tym okresie. Zwrot "Rorate coeli desuper" tłumaczymy w języku polskim jako "Spuśćcie rosę niebiosa".

Roraty. O której zaczynają się msze w kościele i ile trwają?

Według tradycji roraty odbywają się o wczesnym poranku, przed lub tuż po wchodzie słońca, ponieważ powinny być pierwszą mszą świętą w danym dniu jako forma adwentowego oczekiwania na przyjście na świat Bożego Dzieciątka. W większości polskich kościołów odprawia się je więc pomiędzy godziną 6:00 a 7:00 rano. 

W niektórych parafiach zdarzają się jednak również roratnie msze wieczorne. Często około godziny 18:00. Taka pora ma umożliwić uczestnictwo w nabożeństwie również tym wiernym, którzy nie mogą wcześniej przyjść do kościoła, ponieważ pracują lub uczą się, albo po prostu nie udało im się wstać o poranku. 

Roraty to msza, która trwa najczęściej nie mniej niż 30 minut i nie więcej niż pełna godzina zegarowa. 

Co symbolizuje lampion adwentowy na roraty i czym msza różni się od tradycyjnego nabożeństwa?

Tym, co już na pierwszy rzut oka odróżnia roraty od tradycyjnego nabożeństwa, jest to, że rozpoczyna się ją w ciemności. Rozświetlają ją jedynie przyniesione przez wiernych do kościoła lampiony, symbolizujące oczekiwanie na przyjście Zbawiciela oraz biała świeca z niebieską wstążką przy ołtarzu - roratka, która jest symbolem obecności Matki Boskiej. 

Czytaj również: 

Boże Narodzenie 2021. Te święta będą droższe! 

Boże Narodzenie 2021. Te dodatki będą hitem świąt! 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje