Reklama

Reklama

Abp Wojciech Polak: Zero tolerancji dla pedofilii

Nie można usprawiedliwiać błędów. Jesteśmy skazani na walkę. Walkę, która jest długoterminowa - powiedział abp Wojciech Polak, komentując sprawę pedofilii w Kościele. Poinformował, że KEP podjął decyzję, by przygotować statystyki dotyczące skali problemu w Polsce.

Jak powiedział w rozmowie z TVN24 prymas Polski abp Wojciech Polak, "powinno być i musi być zero tolerancji dla grzechów i przestępstw pedofilii". - Jeżeli gdzieś następuje wycofanie się z takiej postawy, to jest ona przeciwna Kościołowi - dodał.

Hierarcha przyznał, że w postawach duchownych, którzy nie zgadzają się na takie rozwiązywanie problemów, widać "błędy, których nie można usprawiedliwiać".

Na stronie TVN24 czytamy, że dziennikarz stacji poprosił o podobną rozmowę kilku biskupów i rzecznika episkopatu - bezskutecznie. Dlaczego biskupi boją się rozmawiać o problemie pedofilii? "W komunikowaniu jesteśmy [Kościół - red.] za słabi". Zdaniem duchownego o tym trudnym temacie można rozmawiać otwarcie. Jak powiedział abp Polak, ma nadzieję, że biskupi to zobaczą i "będą się do takiej rzeczywistości przekonywać".

Reklama

Prymas przyznał, że nie wie, jaka jest skala pedofilii w Kościele w Polsce. Poinformował, że na konferencji episkopatu zapadła decyzja, aby takie statystyki przygotować. Nie wiadomo jednak, kiedy dane dotyczące liczby przestępstw popełnianych przez księży zostaną opublikowane. Do końca listopada ma zaś zostać wydany dokument dotyczący komunikacji Kościoła ze społeczeństwem w sprawie pedofilii.

--

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy