Reklama

Reklama

Abp Sawa: Europa i Polska potrzebuje wzmacniania duchowości

- Odpowiedzią na zagrożenia płynące z postępującej sekularyzacji powinno być wzmacnianie duchowości - mówił arcybiskup Sawa, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce, podczas uroczystości Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce.

Arcybiskup Sawa ocenił, że sekularyzacja stawia nas wobec wielu patologii: nienawiści, terroryzmu czy kryzysu moralno-duchowego. 

- Dlatego my, ludzie wiary, winniśmy sobie uświadomić, że dzisiejsze społeczeństwo Europy i naszej ojczyzny potrzebuje ciągłego przypominania o wartościach chrześcijańskich, wzmacniania duchowości i chrześcijańskiej nadziei - powiedział zwierzchnik polskiego prawosławia. 

Arcybiskup Sawa mówił także, że ten rok jest dla Kościoła Prawosławnego w Polsce czasem wspominania trudnej historii - przypada m.in. setna rocznica tzw. bieżeństwa, czyli masowej ucieczki ludności prawosławnej z terenów wschodniej Polski w głąb Rosji, na skutek akcji propagandowej armii rosyjskiej. 

Reklama

Do tego wydarzenia nawiązał również w swoim wystąpieniu obecny na Grabarce prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że w dzisiejszych uroczystościach uczestniczy wielu wiernych, którzy wrócili po tułaczce w rodzinne strony przodków. 

- Związani z ojcowizną, wsparci swoją wiarą i silnym duchem umieli odtworzyć swój byt, zagospodarować się na nowo i dzisiaj modlą się tutaj z nami - mówił prezydent. Dodał, że trzeba modlić się też za tych, którzy nie zdołali wrócić i zginęli na strasznej drodze uchodźstwa. 

Święto Przemienienia Pańskiego to najważniejsze święto prawosławia obchodzone na Górze Grabarce. Co roku gromadzi tysiące wiernych, z których duża część dociera do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach. 

W tym roku podczas uroczystości wierni oddają cześć relikwiom świętego Spirydona, które przywiózł z greckiej wyspy Korfu tamtejszy arcybiskup Nektariusz.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy