Reklama

Reklama

Abp Lyonu przesłuchany przez policję w sprawie tuszowania pedofilii

Metropolita Lyonu kardynał Philippe Barbarin został we wtorek przesłuchany przez francuską policję w związku ze śledztwem, w ramach którego zarzuca mu się niezgłaszanie czynów pedofilskich, do jakich dochodziło w jego archidiecezji - pisze w środę AFP.

Kardynał był przesłuchiwany przez funkcjonariuszy zajmujących się przestępstwami wobec rodzin - poinformowały źródła bliskie śledztwu.

Dochodzenia wobec kardynała Barbarina, który nosi tytuł prymasa Galii, czyli Francji, dotyczą niezgłaszania napaści na tle seksualnym popełnionych przez księdza Bernarda Preynata w latach 1986-1991 wobec młodych skautów w Lyonie. Zarzuty postawiła kardynałowi tamtejsza prokuratura.

Jak zauważa AFP, przesłuchanie jest etapem końcowym trzymiesięcznego dochodzenia. W ciągu najbliższych tygodni prokuratura albo umorzy śledztwo, albo przekaże je sędziemu śledczemu lub bezpośrednio do sądu.

Reklama

Preynatowi, który posługę kapłańską sprawował do sierpnia 2015 roku, w styczniu br. prokuratura postawiła zarzuty czynów pedofilskich; podejrzany przyznał się do popełnienia przestępstwa. Niektóre z ofiar Preynata wniosły skargi przeciwko władzom kościelnym, w tym kardynałowi Barbarinowi, o niepoinformowanie wymiaru sprawiedliwości o nadużyciach ze strony księdza.

Adwokat kardynała Andre Soulier oświadczył, że jego klient był przesłuchiwany "jak każdy świadek. Pytano go o to, co wie". Soulier dodał, że kardynał Barbarin nie będzie objęty żadnym obowiązkiem stawienia się w sądzie, a po przesłuchaniu nie zostanie otwarte "żadne postępowanie sądowe ani nie dojdzie do wydania aktu oskarżenia".

Kardynał Barbarin, który arcybiskupem Lyonu jest od 2002 roku, zaprzecza, jakoby zatajał fakty dotyczące pedofilii. Przyznał natomiast, że w jego archidiecezji popełniono błędy w zarządzaniu i nominacjach.

Watykan broni dostojnika. W zeszłym miesiącu papież Franciszek oświadczył, że z decyzją o złożeniu dymisji arcybiskup powinien poczekać do zakończenia śledztwa. Zdaniem papieża ustąpienie metropolity z urzędu w chwili obecnej byłoby "przyznaniem się do winy". W maju papież przyjął kardynała Barbarina na audiencji.

Sprawa prymasa Galii jest największym tego rodzaju problemem francuskiego Kościoła, od kiedy w 2001 roku sąd skazał biskupa Bayeux i Lisieux, Pierre'a Picana, na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za niepoinformowanie wymiaru sprawiedliwości o przestępstwach seksualnych popełnionych wobec nieletnich przez podlegającego mu księdza.

Diecezja lyońska należy do najstarszych w Europie; została założona w II wieku, a już w III wieku wyniesiono ją do rangi archidiecezji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje