Reklama

Reklama

37 lat temu kard. Wojtyła został papieżem

Podczas drugiego konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało najwyższego dostojnika Kościoła Katolickiego. Został nim kardynał Karol Wojtyła. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. O godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się biały dym, a po godzinie 19. nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra.

Wybór papieża-Polaka przyniósł szereg zmian w samym Kościele i w świecie. Wielu historyków podkreśla, że znacząco wpłynął zwłaszcza na wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Po jego pielgrzymce do Polski w 1979 roku rozpoczął się proces przemian politycznych, które objęły połowę Starego Kontynentu. Ojciec Święty opowiadał się za jego całkowitym zjednoczeniem.

Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej 27 lat. To jeden z najdłuższych pontyfikatów. W tym czasie odbył 104 podróże zagraniczne. Dziewięć razy odwiedził ojczyznę. Zyskał przydomek Papieża pielgrzyma. Wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37.

1 maja 2011 roku został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 - kanonizowany.

Od dwóch lat Kościół Rzymskokatolicki obchodzi jego wspomnienie 22 października, czyli w dniu rozpoczęcia pontyfikatu. Tego dnia odprawiane są okolicznościowe msze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje