Reklama

Reklama

36 lat od śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Mija 36 lat od śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przewodnik duchowy i mąż stanu zmarł 28 maja 1981 roku. W rocznicę odejścia Prymasa Tysiąclecia w parafii świętej Katarzyny w stolicy, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz dokonał poświęcenia obrazów Prymasa Tysiąclecia i świętego Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia marianów.

Podczas mszy, kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że Stefan Wyszyński przez ponad 30 lat kierował Kościołem katolickim w naszym kraju i był oparciem dla Polaków. Jak dodał, w trudnych czasach przyjął słowa "Idźcie i nauczajcie" oraz uwierzył, że Chrystus jest z nami. Podkreślił, że Prymas Tysiąclecia był wielkim kapłanem i pasterzem ludu pracy.

"Bierzemy za wzór wielkiego człowieka, Polaka i wierzymy, że Kościół ogłosi go świętym" - mówił kardynał Kazimierz Nycz.

Podczas drugiej wojny światowej jako znany profesor i społecznik był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się w Laskach pod Warszawą. W 1946 roku został mianowany biskupem lubelskim. Dwa lata później został biskupem Gniezna i Warszawy. W 1950 roku podpisał porozumienie między kościołem i rządem PRL. Gdy nie zostało dotrzymane, sprzeciwił się, został aresztowany i 3 lata przebywał w odosobnieniu. Opracował wówczas program odnowy życia religijnego, zawarty w Jasnogórskich Ślubach Narodu.

Z jego inicjatywy w 1965 roku, Episkopat Polski wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów. Na jego pogrzeb 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Pośmiertnie, w 1994 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy