Reklama

Reklama

102. rocznica urodzin Jana Pawła II. Najpiękniejsze cytaty Karola Wojtyły

Dzisiaj mijają 102 lata od narodzin świętego Jana Pawła II. Papież Polak zmarł kilkanaście lat temu, a jednak pamięć o nim wciąż pozostaje. Przypominamy, kim był Karol Wojtyła, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego w historii udał się z oficjalną wizytą do Ukrainy. Przytaczamy życiorys i najpiękniejsze cytaty Jana Pawła II.

Jan Paweł II urodził się dokładnie 102 lata temu, więc przytaczamy kilka ciekawostek na jego temat. Pierwszy i jak dotąd jedyny papież Polak należał do grona najczęściej podróżujących przywódców religijnych w historii. 

W trakcie trwającego niespełna 27 lat pontyfikatu udało mu się odwiedzić 129 państw, do których odbywał pielgrzymki nie tylko w celu nauczania, ale również budowania silnych relacji pomiędzy ludźmi różnych narodów i religii. 

Święty Jan Paweł II jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego 23–27 czerwca 2001 roku na zaproszenie rządu i hierarchów katolickich udał się z oficjalną wizytą do Ukrainy. 

Reklama

Jak Paweł II: Życiorys

Co jeszcze wiadomo temat papieża, który na zawsze zmienił oblicze Kościoła katolickiego? Oto najważniejsze informacje o Karolu Wojtyle, które koniecznie trzeba zapamiętać. 

  • Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn urzędnika wojskowego - również Karola Wojtyły i szwaczki Emilii Kaczorowskiej, która zmarła, gdy przyszły papież miał 9 lat. 
  • Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. 
  • Wykazywał wielkie zainteresowanie poezją. Ponadto był również utalentowanym aktorem, odbywał wycieczki po górach, jeździł na nartach i chętnie grał w piłkę nożną. 


  • Po wybuchu II wojny światowej pracował fizycznie w zakładach chemicznych w Solvay, w kamieniołomie w Zakrzówku, a także w oczyszczalni wody w Borku Fałęckim. 
  • W 1941 roku, niedługo po śmierci ojca, postanowił wstąpić do seminarium duchownego w Krakowie. Na Wydziale Teologicznym UJ został magistrem teologii. 
  • Karola Wojtyłę na kapłana w 1946 roku wyświęcił Adam Stefan Sapieha, a niedługo później Polak wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. W 1948 roku papież obronił doktorat na temat św. Jana od Krzyża. 
  • W kolejnych latach pełnił posługę jako wikariusz parafii w Niegowici oraz parafii św. Floriana w Krakowie, a także jako katecheta oraz wykładowca akademicki. 
  • W 1958 roku Karol Wojtyła został biskupem pomocniczym Krakowa. W tym czasie wybrał hasło przewodnie, które towarzyszyło mu aż do końca życia: "Totus Tuus", czyli "Cały Twój". 
  • Karol Wojtyła był mocno zaangażowany w proces beatyfikacji siostry Faustyny. 
  • W 1964 roku mianowano go na arcybiskupa metropolitę krakowskiego, a rok później na kardynała.

Kiedy Jan Paweł II został papieżem?

Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 roku, niedługo po śmierci Jana Pawła I, który pełnił swój pontyfikat zaledwie 33 dni. Pierwszy Polak, który w wieku 58 lat stanął na czele Stolicy Apostolskiej jako 264., przyjął imię Jan Paweł II. 

Od 1979 roku jego misję stanowiły pielgrzymki po całym świecie, które były również do spotkań z politykami i przedstawicielami kościoła. Papież odwiedził m.in. Meksyk, Polskę, Filipiny, Irlandię, USA i Turcję.

Karol Wojtyła jako papież wspierał powstający w Polsce Związek Zawodowy "Solidarność", co według wielu historyków przyczyniło się do upadku komunizmu w krajach bloku wschodniego. 

Jan Paweł II przeżył dwa zamachy

Do pierwszego zamachu na życie Jana Pawła II doszło 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Do papieża strzelał wówczas Turek - Mehmet Ali Agca, któremu Polak wybaczył później ten haniebny czyn. Zamach miał miejsce w dzień objawień Matki Boskiej Fatimskiej, więc Karol Wojtyła uważał, że to ona go uratowała. 

Po raz drugi Jana Pawła II próbowano pozbawić życia rok później, kiedy papież dziękował za ocalone życie w Fatimie. Bagnetem zaatakował go wówczas były ksiądz Juan María Fernández y Krohn

Jan Paweł II: Śmierć

Pod koniec XX wieku Jan Paweł II zaczął poważnie podupadać na zdrowiu. Przez lata postępowała u niego choroba Parkinsona Ponadto, papież Polak przeszedł również trudną operację usunięcia nowotworu na jelicie grubym. 

Po raz ostatni wierni zobaczyli Karola Wojtyłę w środę 30 marca 2005 roku, gdy pojawił się w oknie papieskim na audiencji generalnej. Kolejnego dnia jego stan się pogorszył. Stwierdzono u niego wstrząs septyczny i ciężką niewydolność kardiologiczną. 

Śmierć Jana Pawła II nastąpiła 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37. Ostatnie słowa, jakie miały paść z ust papieża, brzmiały: "Pozwólcie mi odejść do domu Ojca".

Jan Paweł II. Cytaty o miłości, pokoju, rodzinie

Jan Paweł II nie tylko był wielkim człowiekiem, ale potrafił też w piękny sposób mówić o Bogu, miłości, pokoju i rodzinie. Pomimo tego, że polski papież zmarł 17 lat temu, jego słowa nie straciły na znaczeniu, więc wybraliśmy dla was pięć ponadczasowych cytatów Jana Pawła II. 

Czytaj również:

Madonna chce spotkać się z papieżem "Jestem dobrą katoliczką"

Szef dyplomacji Watykanu rozpoczyna wizytę w Ukrainie 

Maria Franciszka Kozłowska. Zakonnica wyklęta przez kościół katolicki 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama