Reklama

Reklama

Szczerski: Zmiany w rządzie możliwe już dziś

Nie wykluczam, że jeszcze w poniedziałek dojdzie do pewnych zmian w bezpośrednim otoczeniu premiera Mateusza Morawieckiego, w Kancelarii; szef rządu przedstawił w weekend prezydentowi Andrzejowi Dudzie kandydatury do zmian - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Nie wykluczam, że jeszcze dzisiaj dojdzie do pewnych zmian w bezpośrednim otoczeniu premiera Mateusza Morawieckiego, w Kancelarii" - powiedział szef gabinetu prezydenta w poniedziałek na antenie radiowej Jedynki.

"Potwierdzam, że pan premier Morawiecki przedstawił panu prezydentowi kandydatury w weekend do zmian w swoim najbliższym otoczeniu, tym funkcjonalnym, wokół pana premiera, w Kancelarii" - dodał. Jak podkreślił, ostateczny kształt zmian będzie zależał od premiera.

Z informacji "Faktu" wynika, że w poniedziałek prezydent ma przyjąć dymisje Beaty Kempy, Elżbiety Witek oraz Henryka Kowalczyka. Według gazety, Kowalczyka ma zastąpić Marek Suski - dotychczas szef sejmowej komisji skarbu oraz członek komisji śledczej ds. Amber Gold; szefem Kancelarii Premiera miałby zostać Paweł Szrot - zastępca Kempy w KPRM. Jak pisze "Fakt", trzecim ministrem, który ma otrzymać nominację z rąk prezydenta jest Michał Dworczyk; dotychczasowy wiceminister obrony miałby zostać szefem gabinetu premiera.

Reklama

Do tych spekulacji odniósł się premier Morawiecki w niedzielę w TVP Info. 

"To chyba najlepiej można skomentować, że gdzieś, w którymś kościele dzwoni, ale nie wiadomo do końca, w którym, na mszę o jakiej godzinie. Jest tutaj sporo pomieszania różnych wyobrażeń. Tyle mogę powiedzieć w tej sprawie" - podkreślił Morawiecki.

Duda sprawdzi

"Decyzja prezydenta ws. ustaw o SN i KRS to raczej kwestia dni niż tygodni. Andrzej Duda musi sprawdzić, czy wracające do niego z parlamentu ustawy są zgodne z jego intencją" - powiedział Szczerski.

W piątek wieczorem Senat przyjął bez poprawek nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawy czekają na decyzję prezydenta.

Szczerski powiedział w radiowej Jedynce, że prezydent swoją decyzję ogłosi osobiście. Na pytanie, kiedy, odpowiedział: "Nie spodziewam się, żeby to było za jakiś dłuższy czas, to raczej kwestia dni niż tygodni. Dlatego, że prezydent jest wnioskodawcą tych projektów i to, co dzisiaj musi - po rekomendacjach swoich prawników, którzy uczestniczyli przecież w całym procesie legislacyjnym - to sprawdzić, czy ustawy, które wróciły do niego z parlamentu są zgodne z jego intencją jako wnioskodawcy".

Ustawa o SN wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje