Reklama

Reklama

Rekonstrukcja rządu w środowej prasie

"Premier Mateusz Morawiecki rozmnożył gospodarcze resorty" - czytamy w środę w "Pulsie Biznesu" po wtorkowych zmianach w rządzie. "Rzeczpospolita" Radę Ministrów w nowym składzie nazwała "rządem głębokiej rekonstrukcji". Z kolei "Nasz Dziennik" pisze o "ryzykownej zmianie", a "Gazeta Polska" podkreśla zadowolenie prezydenta Andrzeja Dudy.

"To nie rekonstrukcja ani nawet wietrzenie Rady Ministrów, ale prawdziwy przeciąg, który wywrócił do góry nogami gabinet odziedziczony przez Mateusza Morawieckiego po Beacie Szydło. Wygląda na to, że premier osiągnął maksimum tego, co było do osiągnięcia. Z rządu odeszli kontrowersyjni ministrowie: Antoni Macierewicz (obrona), Konstanty Radziwiłł (zdrowie), Jan Szyszko (środowisko), Witold Waszczykowski (sprawy zagraniczne), którzy albo nie grzeszyli kompetencjami, albo byli niesterowalni, albo stanowili polityczny balast w rozmowach z Brukselą czy protestującymi lekarzami" - analizuje zmiany w rządzie "Puls Biznesu".

Reklama

"Panuje zaskoczenie i niepewność"

Według "Naszego Dziennika", stanowiska stracili najbardziej konserwatywni ministrowie - Szyszko, Macierewicz i Waszczykowski, co może zwiastować istotną zmianę w polityce rządu Zjednoczonej Prawicy. "Dlatego wśród dużej części wyborców PiS panuje zaskoczenie i niepewność. Dymisje Szyszko i Macierewicza są tłumaczone nowymi zadaniami. Jednak jakimi, nie wiadomo" - czytamy w gazecie.

Co dalej z Antonim Macierewiczem?

Na łamach "Rzeczpospolitej" napisano m.in. na temat odwołania z funkcji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Rozmówcy gazety twierdzą, że jego los ważył się do ostatniej chwili. "Prezydent wysłał w ostatnich dniach sygnał, że jeśli do dymisji (Antoniego Macierewicza) nie dojdzie, to on może opóźniać samo powołanie i odwołanie ministrów. Zatrzymanie całego procesu groziłoby chaosem" - powiedział jeden z nich.

Jak podaje gazeta, we wtorek pojawiła się informacja, że Macierewicz dostał propozycję objęcia funkcji marszałka Sejmu. Informatorzy "Rzeczpospolitej" zaprzeczają jednak takiemu rozwojowi wypadków. "Antoni Macierewicz dostał propozycję objęcia funkcji wicemarszałka" - mówi "Rzeczpospolitej" rozmówca z klubu PiS. 

Nie ma jeszcze informacji, czy Macierewicz tę propozycję przyjmie - czytamy.

Zamieszanie wokół Ministerstwa Cyfryzacji

"Rzeczpospolita" pisze też, że pewnym kandydatem do objęcia funkcji ministra cyfryzacji po odwołaniu Anny Streżyńskiej jeszcze w poniedziałek późnym popołudniem był Piotr Nowak, wiceminister finansów, wcześniej m.in. pracownik Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jednak w ostatniej chwili nadzór nad resortem przejął premier Mateusz Morawiecki. 

Według gazety, stało się tak ze względu na obawy o negatywny odbiór wcześniejszego miejsca pracy wiceministra.

"Najszczęśliwszy Andrzej Duda"

Z kolei "Gazeta Polska Codziennie" zauważa, że najbardziej zadowolonym z rekonstrukcji jest prezydent Andrzej Duda. "Najszczęśliwszy wydawał się prezydent Andrzej Duda i jego doradca gen. Jarosław Kraszewski, którzy odetchnęli z ulgą, bo pozbyli się ministra obrony Antoniego Macierewicza" - czytamy.

Jak zauważa "Gazeta Polska Codziennie", kiepskie notowania miał też Jan Szyszko. Ze zmian może być więc zadowolona opozycja oraz ekolodzy, którzy zarzucali byłemu ministrowi środowiska dewastację Puszczy Białowieskiej. "Opozycja i jej zwolennicy na rekonstrukcję zareagowali tak, jakby gwiazdka przyszła o dwa tygodnie spóźniona" - napisała gazeta. 

"Pałac Prezydencki wzmocniony nowym gabinetem"

"Dziennik Gazeta Prawna" natomiast podkreśla poprawę pozycji prezydenta po wtorkowych zmianach: "Jeszcze przedwczoraj prezydent Andrzej Duda był prawie dysydentem. Teraz ukontentowany pozbyciem się z rządu człowieka, który go upokarzał, wygłaszał peany na cześć dobrej zmiany" - czytamy w gazecie. 

"DGP" odnotowuje również zmianę kursu w polityce PiS, która ma na celu zbudowanie umiarkowanego rządu. "Jarosław Kaczyński pozbył się ministrów, którzy najbardziej obciążali rząd" - ocenia dziennik. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy