Reklama

Reklama

Premier podpisał wniosek o odwołanie i powołanie ministrów

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki podpisał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie i powołanie ministrów. "Wręczyłem dokument szefowej Kancelarii Prezydenta" - poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

O godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda na wniosek Mateusza Morawieckiego dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Michał Dworczyk poinformował, że planowane na wtorek posiedzenie rządu o godz. 10 zostało odwołane. O godz. 13.30 odbędzie się natomiast pierwsze posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego w nowym składzie. 

Koniec procesu rekonstrukcji rządu

Zakończenie procesu rekonstrukcji gabinetu premiera zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Nie chciała jednak ujawniać szczegółów zmian. Wiadomo natomiast, że kolejne tury rekonstrukcji nie są zakładane.

Reklama

Szef Kancelarii Premiera podkreślił z kolei, że rząd Morawieckiego, to rząd "kontynuacji" i konsekwentnej realizacji programu PiS, ale z drugiej strony - jak wskazał - "rusza nowe otwarcie, nowa dynamika, nowe priorytety".

Zapowiedź "głębokich zmian"

Michał Dworczyk, pytany, na ile Rada Ministrów po rekonstrukcji będzie "autorskim" rządem Morawieckiego, podkreślił, że "każdy rząd jest wynikiem pewnego dialogu". 

"Pomysły są oczywiście autorskie, decyzje ostateczne należą do premiera, ale te decyzje są wypracowywane w dialogu ze ścisłym kierownictwem politycznym oraz w rozmowie z prezydentem" - dodał szef KPRM.

Dopytywany, czy zmiany w rządzie będą zaskakujące, ocenił: "Dla wielu osób - nawet śledzących dosyć uważnie życie polityczne naszego kraju - jakieś zaskoczenia mogą się zdarzyć".  

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan oświadczył z kolei w poniedziałek, że "od wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego kilka tygodni temu wiemy, że ta rekonstrukcja będzie głęboka, obejmie kilka resortów". 

Na temat zmian w rządzie wczoraj wypowiedział się również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. "To będzie rekonstrukcja, która obejmie mniej więcej 1/3 resortów" - poinformował Jarosław Gowin. Prezes partii Porozumienie dodał, że zgodnie z umową koalicyjną, politycy z jego ugrupowania będą kierować dwoma resortami. 

Reklama

Reklama

Reklama