Reklama

Reklama

Mazurek: W czwartek Komitet Polityczny PiS ws. rekonstrukcji rządu

Komitet Polityczny PiS zbierze się w czwartek po południu; będziemy rozmawiać na temat bieżącej polityki, m.in. o rekonstrukcji rządu - poinformowała w środę w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Mazurek podkreśliła, że jeśli zapadną decyzje, co do terminów oraz konkretnych zmian w rządzie i będzie "taka wola", to opinia publiczna zostanie o tym poinformowana.

Rzeczniczka PiS pytana przez dziennikarzy, jakie scenariusze zmian w rządzie są przewidywane, odparła: "W Komitecie jest ponad 30 osób, każdy będzie miał prawo wypowiadać się. Trudno dzisiaj przewidzieć, jakie będą scenariusze i jakie będą decyzje".

Mazurek pytana, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński jest najlepszym kandydatem na premiera, powiedziała: "Zapewne dla wielu z nas tak". Podkreśliła również, że "trudno jej powiedzieć, czy poza Jarosławem Kaczyńskim, Mateuszem Morawieckim i Beatą Szydło, będą rozpatrywane jeszcze inne kandydatury". "To jest takie wróżenie z fusów i niemówienie o konkretach" - oceniła rzeczniczka PiS.

Reklama

Decyzji jeszcze nie ma


We wtorek Mazurek powiedziała, że nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury Mateusza Morawieckiego na premiera, ale decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić Morawiecki.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".


Doniesienia "Rzeczpospolitej"

Michał Kolanko informuje dziś w "Rzeczpospolitej", że aktualny scenariusz rekonstrukcji zakłada szybką zmianę premiera i duże przetasowania w rządzie.

Prawdopodobnym kandydatem na premiera ma być Mateusz Morawiecki. Scenariusz zakłada też dymisję kilku ministrów. Z rządem mieliby się pożegnać Witold Waszczykowski, Jan Szyszko, Andrzej Adamczyk, Konstanty Radziwiłł oraz Anna Streżyńska - czytamy. "Rzeczpospolita" zaznacza jednak, że w PiS trwają wewnętrzne przepychanki, które mogą opóźnić szybką rekonstrukcję. Według informacji gazety, pomysł na zmianę premiera na Mateusza Morawieckiego wśród wielu polityków partii nie jest przyjmowany z entuzjazmem.

Reklama

Reklama

Reklama