Reklama

Reklama

Zdjęcia dnia

Zdjęcie dnia: Ten olbrzym pomieści 30 boisk piłkarskich

Zdjęcie przedstawia radioteleskop FAST, który zlokalizowany jest w chińskim Pingtang (prowincja Kuejczou). Jego średnica to dokładnie 500 m.

Radioteleskop umiejscowiony został w naturalnym zagłębieniu terenu, aby zapewnić wsparcie dla czaszy. Składa się z 4400 pojedynczych aluminiowych trójkątnych paneli. Łączna waga wszystkich luster zainstalowanych w radioteleskopie wynosi 11 000 ton.

Na swojej powierzchni pomieściłby 30 boisk piłkarskich. Budowa radioteleskopu rozpoczęła się w marcu 2011, a całkowite ukończenie planowane jest na wrzesień 2016. Koszty budowy wyniosą ponad 100 mln dolarów.

Odbierze sygnał obcej cywilizacji?

Radioteleskop będzie wyszukiwał neutralnego wodoru w Drodze Mlecznej i innych galaktykach, wykrywał nowe pulsary, zarówno w naszej Galaktyce, jak i poza nią, poszukiwał pierwszych gwiazd świecących oraz będzie szukał życia pozaziemskiego. Oczekuje się, że będzie w stanie wykryć transmisje sygnałów obcych cywilizacji z odległości ponad 1000 lat świetlnych.

Reklama

Póki co, największy radioteleskop znajduje się w Obserwatorium Arecibo (Portoryko), a jego czasza ma średnicę 305 metrów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy