Reklama

Reklama

Włochy: Centroprawicowy blok wygrywa wybory parlamentarne

Centroprawicowy blok złożony z ugrupowań Bracia Włosi Giorgii Meloni, Ligi Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego wygrał wybory parlamentarne we Włoszech - wynika z sondażu exit poll przygotowanego dla telewizji RAI.

Jak podaje Reuters centroprawicowy blok uzyskał między 41, a 45 proc. poparcia, co zapewni mu większość parlamentarną. 

Według pierwszego sondażu ugrupowanie Bracia Włosi Giorgii Meloni zdobyło 22,5-26,5 proc. głosów, Liga Matteo Salviniego 8,5-12,5 proc. głosów, a Forza Italia Silvio Berlusconiego 5-9 proc. głosów. 

Centrolewica na czele z Partią Demokratyczną uzyskała około 26-29 procent głosów.

Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13- 17 procent wyborców. Frekwencja około 64 proc.

Wybory we Włoszech. Po raz pierwszy głosowali 18-latkowie

Były to przyspieszone wybory, rozpisane po upadku szerokiej koalicji rządu Mario Draghiego pod koniec lipca.

Reklama

Po raz pierwszy Włosi wybierali zmniejszony parlament. Na mocy zmian w konstytucji, wprowadzonych w październiku 2020 roku, liczba deputowanych została zredukowana z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200.

Również po raz pierwszy członków Senatu wybierali 18-latkowie. Wcześniej warunkiem udziału w wyborach było ukończenie 25 lat.

Wybory we Włoszech. Możliwe głosowanie w domu

Do głosowania w wyborach parlamentarnych uprawnionych jest prawie 51 mln obywateli. W całym kraju utworzono 61 tys. komisji wyborczych. Głosy liczy ponad 180 tys. osób.

Głosowanie odbyło się zgodnie z ordynacją mieszaną, większościowo-proporcjonalną z 2017 roku pod nazwą Rosatellum. Pochodzi ona od nazwiska jej wnioskodawcy, deputowanego Ettore Rosato.

Osoby zakażone koronawirusem, które przebywają w izolacji, mogły oddać głos w swoim domu, do którego przyszli wezwani wcześniej członkowie komisji w maseczkach i rękawiczkach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy