Reklama

Reklama

"Sueddeutsche Zeitung" krytycznie o słowach Tuska

Polska chce wykorzystać sytuację na Ukrainie do forsowania swoich interesów w unijnej polityce klimatycznej - ocenia niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gazeta nawiązuje do wypowiedzi premiera Donalda Tuska o tym, że ambitne cele klimatyczne zwiększają zależność Europy od rosyjskich surowców.

Komentator gazety zauważa, że polski premier nieprzypadkowo właśnie teraz porusza tę sprawę. W przyszłym tygodniu przywódcy Unii Europejskiej mają rozmawiać o nowych celach klimatycznych po roku 2020.

Reklama

Sytuacja na Ukrainie, sprawa sankcji i zależności gazowej od Rosji jest dla Polski przydatnym argumentem w tej dyskusji. Ale zdaniem autora tekstu całkowicie chybionym.

Jak czytamy, Rosja jest prawie tak samo uzależniona od Europy jak Europa od Rosji. Ponad połowa wpływów do rosyjskiego budżetu to pieniądze z eksportu surowców.

Poza tym, wygórowane cele klimatyczne wcale nie zwiększają zależności Europy od Moskwy, wręcz przeciwnie. Pozwalają na odejście od gospodarki pożerającej surowce.

Właściwą odpowiedzią na konflikt z Rosją jest większa, a nie mniejsza ochrona klimatu. Dotyczy to także uzależnionej od węgla Polski, która coraz częściej go importuje, głównie z Rosji - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Wojciech Szymański

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | pakiet klimatyczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne