Reklama

Reklama

Sikorski odpowiada na słowa Ławrowa: Trzeba się wycofać ze sponsorowania seperatyzmu

Jak uważa Radosław Sikorski, najlepszym sposobem na uniknięcie przemocy na Ukrainie jest wycofanie się ze sponsorowania separatyzmu.

W wywiadzie dla telewizji Bloomberg Siergiej Ławrow powiedział, że dopóki na Ukrainie trwa przemoc, planowane tam 25 maja wybory prezydenckie nie mogą być uważane za legalne. Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił też, że Rosja jest kategorycznie przeciwna próbom przyłączenia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Najlepszym sposobem na uniknięcie przemocy do 25 maja byłoby wycofanie się ze sponsorowania separatyzmu na Ukrainie. Jeśli zaś chodzi o NATO, to mogę uspokoić mojego rosyjskiego kolegę: o ile wiem, to w konstytucji Ukrainy jest zapisana pozablokowość i członkostwo tego kraju w NATO nie jest przez Sojusz rozpatrywana" - powiedział Sikorski na konferencji prasowej w Poznaniu.

Reklama

Jednocześnie pozytywnie ocenił odbywający się w środę pierwszy ogólnoukraiński okrągły stół, mający na celu rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

"Wtedy, kiedy jest konflikt, zawsze lepszy jest dialog od przemocy. Bardzo dobrze, że władze ukraińskie z udziałem byłych prezydentów organizują takie okrągłe stoły z politykami, którzy mają mandat do reprezentowania swoich regionów" - powiedział Sikorski.

Główni ukraińscy politycy zwołali okrągły stół w związku z napięciem we wschodnich regionach kraju, gdzie władze walczą z uzbrojonymi separatystami prorosyjskimi, prowadząc przeciwko nim operację antyterrorystyczną.

Minister Sikorski przyjechał w środę do Poznania na spotkanie ze studentami na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje