Reklama

Reklama

Sikorski: Jarosław Kaczyński nie może przeżyć, że Polska odnosi sukcesy

- Jarosław Kaczyński dezawuuje każda polską inicjatywę. Nie może przeżyć, że Polska odnosi sukcesy - powiedział w "Kropce nad i" na antenie TVN 24 Radosław Sikorski. Szef MSZ skomentował w ten sposób krytyczne słowa liderów Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński komentując działalność Radosława Sikorskiego na Ukrainie powiedział: "Janukowycz nie miał kart i to, co się tam działo, było w istocie jego obroną i to bardzo daleko się posuwającą. Ani Janukowycz, ani nikt inny nie mógł powiedzieć: ‘zabijemy was, jeżeli się nie zgodzicie’, a pan Sikorski to powiedział. Ale jak to w historii bywa, wyszło dobrze. Porozumienie miało udział w mobilizacji Ukraińców do bardzo zdecydowanego działania" - dodał Kaczyński.

Reklama

Na antenie TVN 24 szef polskiego MSZ powiedział, że Kaczyński cytat sfałszował (Sikorski powiedział na Ukrainie: "Jeśli tego nie podpiszecie, będziecie wszyscy martwi" - red.) i dodał, że skoro "prezes wiedział, że Janukowycz nie ma szans, to dlaczego nie zadzwonił?" . - Bo cała reszta świata tego nie wtedy nie wiedziała, a prezes wiedział. (...) Dajmy spokój tym głupotom - skomentował Sikorski.

Przed tą wypowiedzią minister zażartował jeszcze, że mówił wówczas po angielsku i "może to sprawiło trudność panu prezesowi".

Szef MSZ podkreślił ponadto, iż nie żałuje swoich słów. -  Dziś wiemy, że rozkazy użycia 2,5 tys. wojsk wewnętrznych do tzw. akcji antyterrorystycznej już były wydane. Ja byłem w kontakcie z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego i widziałem też oświadczenie głównodowodzącego wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie, które też śledziły rozwój tej sytuacji - tłumaczył minister.

- Janukowycz poprzedniego dnia zmienił szefa sztabu generalnego, potem zastępcę, mieliśmy też inne sygnały, które sugerowały, że jest gra wokół tego, czy wojsko wykona rozkazy, czy nie, ale to się ważyło z minuty na minutę, to były decyzje konkretnych ludzi. I dziś wiemy, że był też plan użycia wielkiej ilości sił (...), że to mogło się skończyć jeszcze większą masakrą niż się skończyło - powiedział Sikorski.

Szef MSZ powiedział też, że Jarosław Kaczyński dezawuuje każda polską inicjatywę. - Nie może przeżyć, że Polska odnosi sukcesy - stwierdził Sikorski - Wiemy, co by było gdyby PiS prowadził te negocjacje. Parę buńczucznych słów i katastrofa - podsumował.

źródło: TVN 24

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy