Reklama

Reklama

"Separatyści na Ukrainie nie mogą powiększyć terytoriów"

Jens Stoltenberg - sekretarz generalny NATO - oświadczył, że nie można pozwolić na powiększenie kontrolowanych przez separatystów terytoriów na wschodzie Ukrainy.

Na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Włoch Matteo Renzim Stoltenberg powiedział: "Dalsze powiększenie terytoriów będących w rękach separatystów byłoby jasnym naruszeniem porozumień z Mińska oraz rozejmu i byłoby nie do przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową".

Stoltenberg odnosząc się do tego, że w ostatnich godzinach doszło do osłabienia walk zaapelował do obu stron konfliktu o całkowite przestrzeganie rozejmu, a do Rosji o wycofanie całego ciężkiego uzbrojenia.

Renzi zapewnił, że dla Włoch priorytetem jest utrzymanie i wprowadzenie w życie porozumień z Mińska. Szef rządu poparł wysiłki, jakie podejmowane są na rzecz rozwiązania konfliktu ukraińskiego w tak zwanym formacie normandzkim, czyli czterostronnych rozmów Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Reklama

"Tam, gdzie dochodzi do naruszenia pokoju i reguł gry, fundamentalne znaczenie ma to, by wspólnota międzynarodowa udzieliła właściwej odpowiedzi" - stwierdził Renzi.

"Włoskie stanowisko jest takie, jak to (kanclerz Angeli) Merkel, prezydenta (Francois) Hollande'a, G7 i Unii. Chcemy zawieszenia broni, które przekształci się w trwały pokój na warunkach porozumienia z Mińska i powiemy to zarówno w Kijowie, jak i w Moskwie" - oznajmił Matteo Renzi, który na początku marca odwiedzi najpierw Ukrainę, a następnie pojedzie na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. (

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy