Reklama

Reklama

Rosyjskie media o kulisach spotkania w Mińsku

Dziennik "Wiedomosti" ocenia, że "porozumienia z Mińska mogą wylecieć w powietrze na poważnej minie, jaką w nich podłożono.

Dziennik "Wiedomosti"  ocenia, że "porozumienia z Mińska mogą wylecieć w powietrze na poważnej minie, jaką w nich podłożono.

Powołując się na źródło zbliżone do delegacji Rosji, moskiewska gazeta informuje, że "najwięcej trudności w negocjacjach przysporzyły punkty zaczynające się od słów o +konieczności rozpoczęcia dialogu o modalnościach+: przeprowadzenia wyborów lokalnych na niekontrolowanych przez Kijów ziemiach oraz odbudowania powiązań społeczno-gospodarczych, tj. uchylenia ukraińskiej blokady transportowej i finansowej".

"Wiedomosti" zwracają uwagę, że "w deklaracji przywódców kwestia ta poruszona jest osobno i że obiecano tam wsparcie Francji i Niemiec w odbudowie sektora bankowego na tych terytoriach". Dziennik podaje, iż "według człowieka zbliżonego do rosyjskiej delegacji oznacza to, że w wypadku powodzenia rozejmu kraje te mogą udzielić pomocy gospodarczej Donbasowi, czego nie chce robić Ukraina".

Reklama

"Z wielkim trudem uzgodniono punkt o reformie konstytucyjnej na Ukrainie do końca 2015 roku i punkt o przywróceniu w tym samym terminie 'po całkowitym uregulowaniu politycznym' kontroli Ukrainy nad granicą z Rosją" - przekazują "Wiedomosti".

Gazeta podkreśla, że "Rosja w podpisanych dokumentach nie figuruje jako strona konfliktu".

"Wiedomosti" również oceniają, że "porozumienia (z Mińska) mogą wylecieć w powietrze na poważnej minie, jaką w nich podłożono - na losie ukraińskiego zgrupowania w Debalcewe".

Inny rosyjski dziennik, "Kommiersant", powołując się na własne źródła, informuje, że "prawie połowę czasu spędzonego przy stole negocjacji, a trwały one 16 godzin, przywódcy czterech krajów poświęcili dyskusji o +kotle debalcewskim+, przede wszystkim o tym, czy kocioł ten istnieje, czy nie".

"Władimir Putin uparcie twierdził, że kocioł istnieje i że w razie zawarcia porozumienia będzie dziwne, jeśli nie zostanie ono złamane: ci, którzy są w kotle, będą próbowali się z niego wydostać, a ci którzy w kotle gotują, będą chcieli zebrać pianę" - relacjonuje gazeta.

"Petro Poroszenko utrzymywał, że żadnego kotła nie ma. Jego informacje kłóciły się z danymi wywiadu francuskiego, który - jak się okazało - nie jest bezczynny w obwodach ługańskim i donieckim. Dlatego Francois Hollande, choć aktywnie nie popierał żadnej ze stron, to jednak sugerował, że kocioł w Debalcewe jest" - pisze "Kommiersant".

Dziennik odnotowuje również, że w czwartek rano, po 14 godzinach negocjacji, były one bliskie fiaska - okazało się, że przywódcy Donbasu odmówili podpisania uzgodnionych dokumentów.

"O godz. 10.40 (doradca prezydenta Rosji) Władisław Surkow wrócił do Pałacu Niepodległości i wszedł na II piętro, gdzie wówczas przebywał Putin. Po pewnym czasie do prezydenta Rosji dołączyli Angela Merkel i Hollande. Dowiedzieli się o decyzji liderów pospolitego ruszenia. Poroszenko był w tym czasie w samotności bezpośrednio pod nimi, na I piętrze" - opisuje kulisy spotkania "Kommiersant".

"Putin powiedział kolegom, iż trzeba wytłumaczyć Ołeksandrowi Zacharczence i Ihorowi Płotnickiemu, że nie mają racji. +Ja naciskać na nich nie mogę+ - powtórzył kilkakrotnie. Merkel zaproponowała wtedy, by wobec przywódców Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) użyć argumentu o rozpoczynającym się w Brukseli szczycie Unii Europejskiej. Powiedziała, że rebeliantom należy zakomunikować, iż mają półtorej godziny (na podpisanie dokumentów). Po tym terminie liderzy Niemiec i Francji wyjadą i nigdy nie wrócą; żadne negocjacje nie będą już możliwe. Potrzebne było, aby potwierdził to prezydent Rosji. Ten potwierdził" - kontynuuje gazeta.

"Potem Merkel i Hollande zjechali windą na parter, Putin pozostał na II piętrze. Do przywódców Niemiec i Francji dołączył Poroszenko. Wkrótce przyszedł tam także Putin. Termin ultimatum powoli dobiegał końca. Putin wyszedł i znów wrócił, gdy pozostawały już tylko dwie minuty. Powiedział, że telefonował do Surkowa i że ten przekazał: +Wszystko podpisali+. Po tym Putin wyszedł do dziennikarzy i złożył oświadczenie" - informuje "Kommiersant".

Putin ujawnił po zakończeniu rozmów, że strona ukraińska twierdzi, iż siły ukraińskie w Debalcewe nie są w okrążeniu. Tymczasem - jak stwierdził prezydent Rosji - separatyści "okrążyli (tam) duża grupę liczącą 6-8 tys. osób" i "wychodzą z założenia, że grupa ta złoży broń".

Putin dodał, że uzgodnił z Poroszenką, iż dadzą "polecenie ekspertom wojskowym, by wyjaśnić, co w istocie się tam odbywa (pod Debalcewem)". Debalcewe jest jednym z najbardziej zapalnych punktów w konflikcie na wschodzie Ukrainy. Jego znaczenie strategiczne wynika z faktu, że łączy trasę kolejową i główną drogę między Donieckiem i Ługańskiem.

Jako "pospolite ruszenie" w Rosji określa się prorosyjskich separatystów walczących na wschodzie Ukrainy z ukraińskimi siłami rządowymi.

W czasie negocjacji w Mińsku Surkow, doradca Putina odpowiadający na Kremlu m.in. za politykę wobec Ukrainy i innych krajów dawnego ZSRR, był łącznikiem między pałacykiem MSZ Białorusi, gdzie obradowała grupa kontaktowa z udziałem przywódców Donbasu, a Pałacem Niepodległości, w którym odbywało się spotkanie kwartetu normandzkiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy