Reklama

Reklama

Rosja: To narusza międzynarodowe zobowiązania Wilna

Ambasada Rosji na Litwie poinformowała, że rosyjskie MSZ wystosowało notę dyplomatyczną do władz Litwy. Oświadczyło w niej, że dostarczanie przez Litwę broni na Ukrainę narusza międzynarodowe zobowiązania Wilna.

Według noty przedstawiciele Litwy w ONZ "w istocie potwierdzili fakt, że Wilno dostarcza Ukrainie broń i amunicję". "Rosyjskie MSZ zwróciło uwagę, że takie dostawy są bezpośrednim naruszaniem litewskich zobowiązań prawnych w kwestii eksportu broni" - napisano w nocie.

Szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius powiedział agencji Reutera, że Litwa dostarcza broń Ukrainie, ale nie łamie żadnych porozumień.

"Dostarczyliśmy pomoc dla ukraińskiej armii w małych ilościach i otwarcie, a jesteśmy upominani przez państwo, które stale dostarcza broń stronie konfliktu na Ukrainie i to nie w symbolicznych ilościach, i temu zaprzecza" - zauważył. Przypomniał, że Rosja w ten sposób sama stale narusza prawo międzynarodowe i "wspiera grupy separatystyczne".

Reklama

Dodał, że litewska pomoc wojskowa jest "gestem solidarności" wobec Ukrainy, gdyż Ukraina ma prawo i obowiązek się bronić, lecz nie ma środków, by ratować życie swych żołnierzy.

Bałtyckiej agencji BNS Linkeviczius powiedział, że rosyjska nota to groźba wobec każdego, kto ignoruje zasady ustanowione przez Rosję. "To jest groźba wobec wszystkich, aby trzymali się zasad dyktowanych przez Rosję, a nie norm międzynarodowych" - ocenił.

Litwa jest do tej pory jedynym krajem członkowskim NATO, który dostarcza broń na Ukrainę, gdzie siły rządowe walczą z prorosyjskimi separatystami we wschodniej części kraju. Na początku stycznia br. litewskie ministerstwo obrony poinformowało, nie podając szczegółów, że dostarczyło na Ukrainę "elementy uzbrojenia wojskowego".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy