Reklama

Reklama

Kopacz: Na Ukrainę chcemy wysłać szkoleniowców, nie wojsko

- Jest różnica między wysyłaniem wojsk na front, a wysyłaniem naszych oficerów szkoleniowych w bezpieczne miejsce w okolicach Kijowa, gdzie nie toczą się żadne walki - podkreśliła dziś Ewa Kopacz, odnosząc się do krytycznych wypowiedzi Andrzeja Dudy.

- Takie działania prowadzone są w ramach bardzo szerokiej akcji - to nie jest akcja wymyślona tylko przez Davida Camerona czy polski rząd, aby dzisiaj wysłać tam instruktorów szkolących wojsko ukraińskie, ale szeroko pojęta akcja pod auspicjami NATO - przekonywała Kopacz.

- Dołączają kolejne państwa, które deklarują, że będą swoich oficerów i podoficerów wysyłać w celu przeszkolenia wojsk ukraińskich. I to jest zasadnicza różnica i chciałabym, żebyśmy tę różnicę dostrzegali - podsumowała premier.

Kandydat PiS na prezydenta podkreślał, że należy zabiegać o to, by Polska nie musiała wysyłać żołnierzy na Ukrainę. Zdaniem Andrzeja Dudy, nie jest to wskazane ze względu na fakt, że Polska sąsiaduje z Ukrainą.

Reklama

O planach skierowania szkoleniowców na Ukrainę poinformował premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Personel wojskowy zostanie tam rozmieszczony w marcu.

Swoich żołnierzy, którzy na Ukrainie będą prowadzić szkolenia medyczne, wyśle również Pentagon. Będzie to jedynie 5-10 osób.

Polski minister obrony Tomasz Siemoniak pytany o plany szkolenia ukraińskich wojskowych, powiedział, że taki program jest przygotowywany w NATO od miesięcy. Dodał, że "w marcu będziemy decydować, czy nasi instruktorzy pojadą szkolić ukraińskich podoficerów".

- Chcemy przygotować do stu instruktorów, żeby byli gotowi. Ilu ich fizycznie i w jakim czasie pojedzie, to będzie przedmiotem uzgodnień ze stroną ukraińską i potem szczegółowych decyzji - powiedział dziennikarzom Siemoniak.

Obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje nowoczesnego sprzętu wojskowego. - Mimo jego barków, wsparcie szkoleniowe przez instruktorów wojskowych może być równie istotne - uważa prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Tomasz Szatkowski.

Rosja wczoraj przestrzegała, że wysyłanie na Ukrainę instruktorów nie będzie sprzyjać realizacji porozumień z Mińska i może doprowadzić do zaostrzenia sytuacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy