Reklama

Reklama

David Cameron o sankcjach przeciw Rosji i referendum na Krymie

Brytyjski premier powiedział w Izbie Gmin, że Rosja może już wkrótce stanąć w obliczu sankcji wymierzonych w konkretne osobistości, włącznie z zamrożeniem ich osobistych depozytów bankowych i innego majątku. Jutro w Londynie zbiorą się przedstawiciele Unii, aby omówić te kroki. David Cameron nie wykluczył też innych sankcji, jak odwołanie szczytu Rosja-Unia czy wykluczenie Rosji z grupy G8.

David Cameron podkreślił, że uzyskanie jednolitego stanowiska wszystkich członków Unii Europejskiej nie było łatwe ze względu na duże uzależnienie części z nich od dostaw rosyjskiej ropy i gazu.

Reklama

Uznał jednak wspólne stanowisko w kwestii sankcji za zadawalające. - Staramy się tu - powiedział Cameron - jasno, w przewidywalny i konsekwentny sposób pokazać, co już zrobiliśmy, co trzeba będzie zrobić, jeśli nie dojdzie do dialogu, i jakie zostaną podjęte dalsze kroki, jeśli Rosja dokona kolejnych agresywnych posunięć, na przykład na wschodzie Ukrainy.

Cameron podkreślił, że Unii chodzi w równej mierze o to, by wywrzeć na Rosję nacisk i prowadzić z nią dialog. Moskwa musi odczuć, że nie ma prawa deptać praw Ukrainy - powiedział brytyjski premier. Uznał, że referendum na Krymie byłoby do pomyślenia, ale tylko za zgodą władz w Kijowie, po odpowiednim przygotowaniu i pod kontrolą obserwatorów międzynarodowych.

- Na ile praktyczne jest przeprowadzenie takiego referendum do niedzieli, bez list wyborczych, bez kampanii, kiedy ukraińscy politycy nie mogą nawet podróżować po własnym kraju? - pytał Cameron podczas debaty w Izbie Gmin.

Według niego, planowane referendum jest nie tylko nielegalne, ale jest wręcz farsą i niemożliwością jest, by zostało uznane.

Dowiedz się więcej na temat: David Cameron

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje