Reklama

Reklama

Antyputinowskie szachy Gariego Kasparowa

Rosyjski opozycjonista i arcymistrz szachowy Gari Kasparow, uważany przez wielu za najlepszego szachistę wszech czasów, opublikował na swoim oficjalnym profilu w serwisie Twitter listę posunięć, które jego zdaniem w obecnej sytuacji kraje Zachodu powinny zastosować wobec putinowskiej Rosji.

Lista składa się z sześciu punktów.

Reklama

Po pierwsze Kasparow sugeruje "traktować Putina tak, jak na to zasługuje": Usunąć z międzynarodowych organizacji, które "wykorzystuje i znieważa".

Po drugie: Powinno się zaatakować jego sojuszników wśród rosyjskich oligarchów oraz państwowe rosyjskie korporacje za pomocą śledztw i sankcji ze względu na to, że są to organizacje przestępcze.

Po trzecie: Wspierać państwa i instytucje, które Putin stara się zdominować i zniszczyć, zanim się rozpadną. "Szczypta profilaktyki to tyle, ile kilogram lekarstwa" - pisze Kasparow.

Po czwarte: Należy stworzyć listę "rzeczy, których wolny świat potrzebuje od Putina" i znaleźć sposób, by je zastąpić. Kasparow w tym punkcie wymienia zasoby naturalne.

Po piąte: Wspierać, a nie obwiniać ofiary. "To nie była wina Gruzji, że chciała do NATO, ani Ukrainy, że nie chciała być niewolnikiem Putina" - stwierdza Kasparow.

Po szóste: Należy rozróżniać Putina od Rosji. On jest dyktatorem, Rosjanie nie chcą wojny.  "To jest retoryczny zabieg, ale kluczowy" - tłumaczy Kasparow.

Zdaniem Kasparowa Władimir Putin dokonując inwazji na Ukrainę złamał "wszelkie prawo międzynarodowe i postanowienia traktatów podpisanych przez Rosję". "Putin rozpoczął już konfrontację z Zachodem i nie skończy się ona na Krymie" - w ten sposób Kasparow skomentował działania prezydenta Rosji w rozmowie z telewizją CNN we wtorek już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Półwysep Krymski.

Mateusz Lubiński


Dowiedz się więcej na temat: zamieszki na Ukrainie | Gari Kasparow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy