Reklama

Reklama

Zestrzelony samolot. Ukraiński generał skazany

Sąd w Kijowie skazał generała Wiktora Nazarowa na 7 lat pozbawienia wolności za niedopełnienie obowiązków. Chodzi o zestrzelenie przez separatystów z Donbasu wojskowego samolotu w 2014 roku, w wyniku czego zginęło kilkudziesięciu ukraińskich wojskowych. Zdaniem sądu generał Nazarow zignorował zagrożenie.

Niedbały stosunek do służby wojskowej - taki werdykt usłyszał generał Wiktor Nazarow, który na początku wojny w Donbasie pełnił funkcję naczelnika sztabu i zastępcy dowódcy operacji antyterrorystycznej. Sąd uznał, że wojskowy wiedział, że lotnisko w Ługańsku jest otoczone przez przeciwnika, który regularnie dokonuje jego ostrzałów.

Reklama

Ponadto, zdaniem sądu, generał Nazarow wiedział, że separatyści w pobliżu Ługańskiego lotniska uzbrojeni są w przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe i zignorował informację, że bojówkarze mogą zestrzelić samolot. Stąd wyrok 7 lat więzienia.

Separatyści zestrzelili transportowy Ił-76 ukraińskich sił zbrojnych 14 czerwca 2014 roku, podczas schodzenia samolotu do lądowania na lotnisku w Ługańsku. Na pokładzie znajdowało się 49 osób - 9 członków załogi i 40 ukraińskich żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych. Wszyscy zginęli.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama