Reklama

Reklama

Ukraina zrywa współpracę wojskową z Rosją

Ponad rok po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Zagłębiu Donieckim, Ukraina zrywa umowę o współpracy w przemyśle zbrojeniowym z Rosją. Decyzję podjął rząd w Kijowie.

Już w marcu zeszłego roku, Ukraina wstrzymała dostawy broni i części zamiennych do Rosji. Teraz rząd postanowił rozerwać umowę o współpracy wojskowo - technicznej z 1993 roku.

Arsenij Jaceniuk poinformował, że Rosja jest państwem - agresorem, które odpowiada za aneksję Krymu i interwencję wojskową w obwodach donieckim i ługańskim. - Rosja stanowi niebezpieczeństwo dla Ukrainy i jej jedności terytorialnej - zaznaczył premier.

Według prezydenta Petra Poroszenki, który w tym tygodniu udzielił wywiadu BBC, od początku konfliktu w Zagłębiu Donieckim zginęło 1800 ukraińskich żołnierzy i 7 tysięcy cywilów.

Reklama

Tylko minionej doby zginęło 3 wojskowych. Szef państwa powiedział też, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy zatrzymano ponad 80 rosyjskich wojskowych na terytorium Ukrainy.

Pod koniec stycznia parlament uznał Rosję za państwo - agresora. Władze zapowiadają też od niemal roku wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich firm, jednak dotąd nie zdecydowały się na ten krok, obawiając się działań odwetowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne