Reklama

Reklama

​Ukraina: Zatrzymano dwóch "zabłąkanych" rosyjskich żołnierzy

Władze Ukrainy poinformowały w piątek o zatrzymaniu dwóch żołnierzy w mundurach rosyjskich wojsk wewnętrznych, którzy jakoby zabłąkali się po ukraińskiej stronie granicy z Rosją w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju.


Do zatrzymania doszło dzień wcześniej w okolicach przejścia granicznego Miłowe. Żołnierze przeszli przez granicę nielegalnie i oświadczyli ukraińskiej straży granicznej, że stało się to "przez przypadek".

Wyjaśniali też, że chcieli dostać się do miasta Armawir w Kraju Krasnodarskim na południowym wschodzie Rosji. Znajduje się ono w odległości ok. 600 kilometrów na południe od Miłowego.

Przedstawiciel ukraińskiej armii Andrij Łysenko oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie, że zatrzymani oczekują obecnie na rozprawę sądową, na której będą odpowiadali za nielegalne przekroczenie granicy.

Reklama

Około 100 kilometrów na południowy zachód od przejścia granicznego, gdzie pojmano Rosjan, rozciąga się obszar, na którym od ubiegłego roku toczy się konflikt między ukraińskimi siłami rządowymi a separatystami z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej.

Według władz ukraińskich i Zachodu w konflikcie uczestniczą oddziały armii Federacji Rosyjskiej, dysponujące artylerią, czołgami i wyrzutniami rakietowymi. Moskwa kategorycznie zaprzecza, jakoby jej wojskowi byli zaangażowani w walki, jednak przyznaje, że są tam rosyjscy "ochotnicy" - byli żołnierze, którzy przybyli do obwodu ługańskiego i donieckiego na własną rękę.

Od września w jednym z sądów w Kijowie trwa proces dwóch żołnierzy rosyjskich sił specjalnych, którym zarzuca się działalność terrorystyczną w ramach wspierania separatystów.

Oskarżeni to kapitan Jewgienij Jerofiejew i sierżant Aleksandr Aleksandrow, którzy w maju dostali się do ukraińskiej niewoli w obwodzie ługańskim. Są oni żołnierzami brygady sił specjalnych (specnazu) rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU z miasta Togliatti nad Wołgą.

Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczało, by zatrzymani byli żołnierzami służby czynnej, lecz zażądało ich uwolnienia.

Szef głównego zarządu śledczego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Wowk informował przed kilkoma miesiącami, że w ukraińskich aresztach i więzieniach znajduje się 19 obywateli Rosji, wojskowych różnych formacji, którzy zostali ujęci w związku z działalnością terrorystyczną w szeregach prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje