Reklama

Reklama

Ukraina: Zagraniczni bojownicy po obu stronach konfliktu

Nawet 600 zagranicznych bojowników walczy po obu stronach konfliktu we wschodniej Ukrainie. Takie dane przynosi raport Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wśród bojowników, którzy walczą zarówno po stronie ukraińskiej armii jak i separatystów są Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Skandynawowie a także Polacy.

Autor raportu Kacper Rękawek z Instytutu mówił w Polskim Radiu, że w grupie walczących są zarówno osoby, które pojechały na front "z potrzeby adrenaliny", jak i płatni najemnicy. Wielu Europejczyków wyjeżdża z powodów ideologicznych.

- W dużym stopniu przypadek decyduje o tym, po której wylądują stronie. Na całej skrajnej prawicy w Europie jest szereg rozłamów. Jedni są za Putinem, inni przeciw, ale wszyscy sądzą, że na Ukrainie jest szansa na odrodzenie europejskiej i chrześcijańskiej prawicy. Ale gdzie dana osoba wyląduje, to jest już dziełem przypadku - mówi analityk.

Reklama

Jak dodaje Kacper Rękawek, w wielu przypadkach bojownicy walczący po obu stronach konfliktu mają bardzo podobne motywacje. - Jest antyamerykanizm, antyeuropeizm, antyliberalizm, ksenofobia i kult autorytaryzmu - wyjaśnia.

Autorzy raportu podkreślają, że napływ bojowników na Ukrainę jest duży także dlatego, że podróżowanie po Europie stało się łatwiejsze. Chodzi o stosunkowo niskie ceny biletów lotniczych i dostępność wielu środków transportu. Sprzyjają temu także media społecznościowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy